S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Çocuk Atölyeleri, “ Joan Miro; Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisinde, çocukları Miro’nun Evreni’ne davet ediyor.

Çocuklar, SSM’de 1 Şubat 2015 tarihine kadar düzenlenecek atölyelerde, Miro gibi düşünüp, esin kaynakları ile tanışma, onun kullandığı malzemelerle ve uyguladığı yöntemlerle çalışma fırsatı yakalayacaklar.

5 ve 18 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin, hafta içi ve hafta sonu grup halinde veya bireysel olarak katılabileceği eğitimler için herhangi bir ücret ödenmeyecek.

Hafta içi okul grupları ile 10.00 – 15.00 saatleri arasında günde 6 atölye çalışması yapılacak.

Hafta sonu bireysel katılıma açık olan atölye çalışmaları ise 11.00 – 13.00 ve 14.00 – 16.00 olmak üzere günde 2 kez gerçekleştirilecek.

***

Hafta içi okul programları

Mirotomatik / Anaokulu ve 1. Sınıf

Otomatik çizgiler ve doğaçlama renklendirmelerle Miro benzeri figürler yaratacaklar.

İki Boyuttan Üç Boyuta / 2 – 4. Sınıf

Tablolardan seçtikleri Miro figürlerini, kâğıt kullanarak üç boyutlu hale getirecekler.

Miro Kompozisyonları / Ortaokul

Guaş boya kullanarak kendi Miro kompozisyonlarını oluşturacaklar.

Fırçasız Resim; Otomatizm / Lise

Tıpkı Miro gibi parmaklarını kullanarak Sürrealist Otomatizme vurgu yapan çalışmalar yapacaklar.

***

Hafta sonu bireysel programlar

Gezen Figürler

2009 – 2010 doğumlu çocukların katılacağı çalışmada, çocuklar kendi Miro desenlerini çıkartmalara dönüştürecek, Miro’yu evlerine, odalarına ya da eşyalarına taşıyacaklar.

İki Boyuttan Üç Boyuta ( Aralık ayında)

2007 – 2008 doğumlu çocuklar, Miro tablolarından seçecekleri figürleri, oyun hamuru ve destek materyalleri kullanarak üç boyutlu hale getirecekler.

Yaşayan Kolajlar ( Ocak ayında)

2007 – 2008 doğumlu çocuklar, Miro’nun kullanılmış malzemede gördüğü yaşanmışlık duygusundan yola çıkarak, gazete, ambalaj kağıtları basit malzemelerle kolaj yapacaklar. Ardından Miro’nun kolaj sonrası resimleme tekniğinden hareketle, kolajlarını resme dökecekler.

Yaşayan Kolajlar ( Aralık ayında)

2005 – 2006 doğumlu çocuklar, Miro’nun kullanılmış malzemede gördüğü yaşanmışlık duygusundan yola çıkarak, gazete, ambalaj kağıtları basit malzemelerle kolaj yapacaklar. Ardından Miro’nun kolaj sonrası resimleme tekniğinden hareketle, kolajlarını resme dökecekler.

Sonsuz Sayıda Miro; Baskı Atölyesi ( Ocak ayında)

Sergideki baskı eserleri inceleyen 2005 – 2006 doğumlu çocuklar, Miro benzeri bir baskı çalışması deneyimi yaşayacaklar.

Acayip Heykeller

2001 – 2004 doğumlu çocuklar Miro’nun “birbiri ile ilgisi olmayan parçaları bir araya getirip, her parçayı kendi işlevinden uzaklaştırma ve ortaya çıkan bütüne yeni bir tanımlama yapma” tekniğinden yola çıkarak, kendi seçtikleri parçaları bir araya getirecek ve bu parçalardan yeni bir bütüne ulaştıkları heykeller yapacaklar.

Kâğıt Animasyon

2001 – 2004 doğumlu çocuklar Miro’nun resimlerindeki figürleri kâğıt animasyon şeklinde canlandırarak, tabloların oluşumu ile ilgili öyküler hazırlayacaklar.

***

Eğitimler ücretsizdir.

Atölye çalışmalarına rezervasyon yaptırmak için 0216 550 97 62 nolu telefondan arayabilir, sorularınız için ssmegitim@sabanciuniv.edu adresine elektronik posta gönderebilirsiniz.