İki katlı tarihi binada yer alan müzeyi çocukların yanı sıra yetişkinler de ziyaret ediyor.Yaklaşık 4 ay önce açılan Gaziantep Oyuncak Müzesi’ni 60 bin kişinin ziyaret etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin 4’üncü oyuncak müzesinde dünyanın en eski oyuncakları bulunuyor. Bey Mahallesi’ndeki iki katlı tarihi binada yer alan müzeyi çocukların yanı sıra yetişkinler de ziyaret ediyor.

Uzman 5 personelin hizmet verdiği müze, her gün 08.30-17.30 saatlerinde ücretsiz hizmet veriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, çocukların teknoloji döneminde bilgisayara esir düştüğünü, müzenin ise eski oyuncakların görülmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Kentin kültür ve sanat boyutuna yeni bir halka kazandırdıklarına işaret eden Güzelbey, “Oyuncak Müzesi sadece Gaziantep’e değil tüm dünyaya hizmet edecek. Bugün çocuklarımızın çoğu bilgisayara esir düşmüş vaziyette. Ama bu müzeyi gezdikleri zaman eskiden çocukların nelerle mutlu olduğunu ve nelerle eğlendiklerini net bir şekilde öğrenecekler” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den, Avrupa Çocuk Dostu Kentler Birliği’ne üye olan tek şehrin Gaziantep olduğunu vurgulayan Güzelbey, müzenin tarihi bir mekanda açılmasının ayrı bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

haberler.com