Nasılsa ders yılının bitmesine çok fazla kalmadı. Çoktan okuldan, öğretmenlerden ve eğitime dair her şeyden sıkılmışsınızdır. Sıkıntınıza daha geniş bir çerçeve çizebilmek umuduyla, sözü dinlenir türden insanların eğitime dair son yargılarını özetleyen birkaç cümle seçelim istedik… Her biri eğitim tezgahından layıkıyla geçtikleri için, denilebilir ki aşağıdaki cümleler, tecrübenin kalbinden konuşuyor… 

Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır.

Nelson Mandela

Eğitim hayranlık duyulası bir şeydir, fakat bildiğimiz hiçbir şey öğretmeye değer değildir.

Oscar Wilde

Eğitim, okulda öğrendiklerinizi unuttuktan sonra aklınızda kalanlardır.

Albert Einstein

Okul gelecekteki hayatımız için pratik yaptığımız yerdir, pratik yapmak bizi mükemmelleştirir diye biliriz, ama kimse mükemmel değildir, o zaman niye pratik yapalım ki?

Billie Joe Armstrong

Okullar çocuklar iyi öğrenebilsinler diye değil, öğretmenler rahat öğretsinler diye tasarlanmıştır. Çocukların konuşmaları, düşünceleri, duyguları ve hareketleri öğretmenleri rahatsız eder, dolayısıyla okullar cezaevleriyle benzer mimaride yapılırlar ki, bütün bu şeyler ziyadesiyle yasaklanabilsin…

Leo Tolstoy

Dünyada herhangi bir iş yapmanın alabildiğine zorlaştırıldığı iki yer vardır: Okul ve cezaevi.

William Glasser

Devletin görevi vatandaşlara medeni değerleri öğretmek, onları sorumlulukları hakkında bilinçlendirmek ve bir arada tutmaktır.

Benito Mussolini

Öğretmenler çocukları eğitmek üzere yönlendirilirler, görevleri onlara devlete ve topluma karşı sorumluluklarını öğretmektir.

Bernhard Rust, Nazi Eğitim Bakanı

Biz sözcüklerin öğrencileriyiz, okullarda, kolejlerde, okuma odalarında 10-15 yıl boyunca susturuluruz. Sonunda hafızamızda bir bavul dolusu susturulmuş sözcükle mezun olur, bunlarla ne yapacağımızı da bilemeyiz.

Ralph Waldo Emerson

Öz-eğitim, samimiyetle inandığım tek eğitim biçimidir.

Isaac Asimov

Merakın şu bildiğimiz eğitim sistemlerinden sağ salim çıkması tam bir mucize.

Albert Einstein

Sanıyorum ki bugünlerde bütün çocuklar okula gidip, kendileri için hazırlanmış bilgileri öğrendikleri için özgün düşünce geliştiremiyorlar.

Agatha Christie