Doğu Çin’in Wenling kentinde, nadiren görülen genetik hastalık iktiyoz tanısı konulan Pan Xianhang, hastalığın başlıca semptomları olan aşırı yanma ve kaşıntı sorunu yaşıyor. Geceleri uyumakta zorlanan ve bu cilt hastalığı yüzünden kollarını ve bacaklarını rahatça hareket ettiremeyen Pan’ın, gözlerinin, burnunun, ağzının ve kulaklarının şeklinin de günden güne değiştiği gözleniyor. Çocuğun kuruyan cildine sürekli olarak nemlendirici kremler sürmesi gerektiği için okula gitmesi de mümkün olmuyor.

Her yıl yaklaşık 16 bin bebek iktiyoz denilen cilt tipiyle dünyaya geliyor. Son araştırmalara göre, Amerika’da en az 200 bebek iktiyoz hastalığına sahip. Hastalığın tedavisi bulunamasa da doktorlar semptomları gidermek için nemlendirici ve merhemler kullanılması gerektiğini söylüyorlar.

Dr. Jennifer T. Huang, hem pediatrik dermatologlar ve hem de pediatristler tarafından erken teşhisin ve müdahalenin bu hastalığa sahip kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde arttıracağını belirtiyor. Son araştırmalara göre iktiyozlu çocukların yüzde 66’sı işitme sorunu yaşıyor. Hastalık adını Yunanca kökenli “balık” kelimesinden alıyor.

ibtimes.com