Türkiye’nin önde gelen kütüphane ve üniversiteleri, görme engelliler için bir kampanya başlattı. Ancak engelsizlerin katılımıyla hayata geçebilecek bu projede isterseniz siz de bir kitaba ses olabilirsiniz.

Kampanyanın amacı kampanya metninde şöyle dile getiriliyor:

“Toplumumuzu oluşturan engelli engelsiz her bireyin bilgi edinme, kendini geliştirme, ruhunu besleme ihtiyacı ve hakkı vardır. Bizler engelsiz bireyler olarak her türlü imkan ile istediğimiz bilgiye rahatlıkla ulaşarak, hem beynimizi hem ruhumuzu geliştirebiliyorken; kitle iletişim araçları, sosyal ortamlar ve kütüphaneleri araç olarak kullanıyoruz. İstediğimiz ortamda bulunabilir, istediğimiz bilgiye her şartta erişebiliriz. Ancak bazı bireyler bizim gibi şanslı olmayabilir. Doğuştan ya da sonradan görme yetilerini kaybeden bireyler bizden daha gelişmiş duyuları ile hayatlarını bizim gibi idame ettirmelerine rağmen onların önüne çıkardığımız engelller sayesinde bazı durumlarda eşit konumda bulunamamaktadırlar. Gazete, kitap v.b. basılı malzemeleri kabartma yazıları sayesinde takip imkanları olmalarına rağmen bu tip yayınların yetersizliği nedeni ile günümüzde sesli kitap kütüphaneleri ihtiyaç olarak hayata geçmiştir.

Bünyesinde “Görme Engelliler Bölümü” bulunduran kütüphanelerimizde sesli kitapların sayısı gönüllü kitap seslendiren vatandaşların sayesinde az da olsa artmaya başlamıştır. Ancak bu artış her görme engelli vatandaşımızın isteğini karşılayacak şekilde olmaması nedeni ile yeterli değildir. İşte bu noktada Kütüphane Haftası’nda Kültür Paylaşım Platformu olarak vatandaşlarımızı sosyal sorumluk projesi ile bilinçlendirmek, kitap seslendirmenin nasıl bir duygu olduğunu anlamalarını sağlamak, empati kurmak, kütüphanelerin Görme Engelliler Bölümü’nün onlarda farkındalığını oluşturmak ve kitap seslendirme gönüllülerinin sayısını arttırmak amacı ile ‘Kitap Seslendirme Kampanyası’ başlatıyoruz.”

Kampanyaya destek olmak için yapmanız gereken tek şey gönüllü olmak. Gönüllüler Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık, Beyazıt Devlet Kütüphanesi Görmeyenler için Sesli Kitap Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Birimi’nde 25 Mart 2013-26 Nisan 2013 tarihleri arasında bir ay boyunca kitap seslendirecekler.

Kampanyayı düzenleyen kuruluşların listesi şöyle:

Kültür Paylaşımı Platformu, Beyazıt Devlet Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Birimi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yöneticileri Kulübü, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Edebiyat Kulübü, Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Bilgi Topluluğu ve Milli Kütüphane.

İlgili adres ve kişiler

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Sonay ASLAN

Tel: 0212 522 31 67/126

beyazitkutup@gmail.com

http://www.beyazitkutup.gov.tr/

Adres: Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Görme Engelliler Bölümü

Turan Emeksiz sok. No:6 34126

Beyazıt / Eminönü / İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi

Mustafa Özyürek (Birim Sorumlusu)

Didem Engeler

Serdar Kulak

Ilgın Aydınoğlu

Tel : 0212 455 57 00/11092

http://www.facebook.com/engelsiziu

Adres: İstanbul Üniversitesi

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Engelsiz Bilgi Merkezi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık

Onur BAL

Tel: 0 312 212 62 00

http://www.mkutup.gov.tr/konusankitap/

konusankitaplik@mkutup.gov.tr

Adres: Milli Kütüphane Başkanlığı 2009 Bahçelievler Son Durak 06490 Ankara