Fotoğrafçı Uğurhan Betin, İstanbul’u bir helikopterden kuşbakışı görüntüleyebilmek için yaptığı çalışma esnasında Maslak’ın kuzeybatısındaki Istıranca Ormanları’nda bir görüntüye tesadüf etti. Orman kesiliyor, boşluk ise hafriyat araçlarıyla düzleştiriliyordu. Fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaya başladığı anda tepkiler de gelmeye başladı. İnsanlar Betin’in de dediği gibi “isyan ediyor” ve duruma dikkat çekmeye çalışıyordu. Kendisine fotoğrafların öyküsünü ve ne anlama geldiklerini sorduk…

Fotoğrafları ne zaman çektiniz?

Fotoğrafları 8 Ağustos’ta çektim. Amacım helikopterle güzel hava çekimleri yapıp bağlı bulunduğum fotoğraf ajansına uluslararası mecralarda satılması için sunmaktı. Bu ormanların katledilip taş ocaklarına çevrildiğini tesadüfen üstünden geçerken gördüm ve hemen fotoğrafladım.

Bu orman kıyımı ne büyüklükte bir alanı kapsıyor?

Tam olarak ne büyüklükte bir alanı kapladıklarını bilemiyorum. Zira konunun uzmanı değilim. Ama “görünen köy kılavuz istemez” derler. Google Earth’de o bölgeye bakarsanız görebilirsiniz. Fakat Google’daki fotoğraf da birkaç sene öncesine ait olsa gerek. Şu an ormansızlaşmış alan daha da genişlemiş durumda.

O bölgenin ormansızlaştırılması İstanbul için ne anlama geliyor?

O bölgenin ormansızlaştırılması İstanbul’un ciğerlerine bıçak saplamak gibi bir şey. Şehir için cok ciddi bir travma.

Fotoğrafları sosyal medyada paylaştıktan sonra nasıl tepkiler aldınız?

Bu fotoğrafları sosyal medyada paylaştıktan sonra çok çeşitli tepkiler aldım. İnsanlar üzülüyor, isyan ediyor, paylaşıyor. Ama bana tepki gösterenler de oldu. Örneğin adını vermeyeceğim bir bey, “Bu fotoğrafı çekmişsin ama helikopterle uçarak sen de ormanlara zarar verdin” diyerek bana kızmış. Taş ocaklarıyla pek ilgilenmemiş. Kendisi ulaşım için araba, uçak gibi vastıları kullandığının pek farkında değil. Çekim yaparken Suadiye’deki Taşyapı’nın 4 kulesi de çok vahim duruyordu. Hemen yanı başındaki Özgürlük Parkı’nı öğleden sonra tamamıyla ışıksız ve güneşsiz bırakıyor. Oradaki bitki yaşamı için hiç iyi olmayacak. Ama kısa bir zamana kadar zaten o parkı da kaldırıp 3 bina daha dikerler ve o sorun da trajik bir şekilde son bulur.

Yukardan bakınca İstanbul nasıl görünüyor?

Tabii bu kadar olumsuz da olmamak lazım. İstanbul’a yukarıdan baktığınızda içinizi karartan görüntüler kadar güzel görüntüler de var. Tarihi Yarımada çok kalabalık olsa da her zaman güzel. Çamlıca şu an için yeşil. Boğaz masmavi. Fenerbahçe yeşil ve mavi. Haliç eskiye oranla daha bakımlı ve yeşil.