Pera Müzesi, Yannick ve Ben Jakober Vakfı’nın Altın Çocuklar adını taşıyan çocuk portreleri koleksiyonunu, koleksiyonun sahibi Vu ve Jakober çiftinin çalışmalarından oluşan Flash-Back sergisiyle birlikte ağırlıyor. Sergi 6 Ocak tarihine kadar görülebilir. 

Altın Çocuklar koleksiyonu Avrupalı aristokratların portrelerinden oluşuyor ve bir dönemin Avrupa’sında aristokratik sınıfa dair önemli bir görsel bellek niteliği taşıyor. Sergi, Avrupa’nın aristokratik geleneklerine, inançlarına ve moda akımlarına ait çok önemli bilgileri çocuk perspektifinden gözler önüne seriyor. Koleksiyonda, Fransa Kralı XIV. Louis, Hohenzollern Hechingenli Alman Prensi Frederick Hermann Otto, İspanya Kraliçesi II. Isabel, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan ve dönemin soylu ailelerinin çocuklarının, usta ressamlar tarafından yapılmış 56 portre bulunuyor.

Koleksiyoncu olmalarının yanı sıra, günümüzün önemli çağdaş sanatçılarından olan Vu ve Jakober çiftinin işlerinden Flash Back adını taşıyan ikinci sergide ise iki sanatçının birlikte yaşam tecrübelerini aktardıkları heykel ve enstalasyonlardan oluşuyor. Sanat eleştirmeni Achille Bonito Oliva Flash Back sergisini şöyle tanımlıyor: “Ben Jakober, Yannick Vu ve manevi, kültürel, yarıtıcı bir evliliğin üürünü olan üçüncü bir sanatçı: Ben Jakober artı Yannick Vu’nun üretimi gibi yansıyor. İki evli bedenden bir fikrin, bir ürünün çıkması doğum değil de nedir?”