Hamileyken ebeveynlik ve çocuklar üzerine yazılmış çokça kitap okudum. Bilmem gereken her şeyi bildiğimi düşünüyordum. Peki, öğrendiklerimin kaçını tam olarak kullanabildim? Bazılarını. Hatta çok azını. Bütün bu okuduklarım belki de büyük bir zaman kaybıydı. Bunlar ise hamilelik dönemimde keşke okusam dediğim şeyler olacak.

Belki kusurlu şeyler fakat çok zor başarılmış ve dürüstçe yazılan şeyler.

İşte, anneliğimin başında keşke bilseydim dediğim şeyler:

1. Ebeveynliğin ilk yılında aynı anda hem berbat hem de harika bir performans göstereceksin. Dakikalar ve saatler içerisinde sürekli değişen çocuğunla birlikte sen de değişeceksin. İyi günler kadar kötü günler de olacak, iyi seçimler yapabilirken kötü seçimler de yapabildiğin gibi. Bir sürü şey yapacaksın, muhtemelen çoğu yanlış olacak. Yine de kendine nazik davranmayı unutmamalısın.

2. Doğum sonrası vücudun sünger gibi, utanç verici ve kusurlu bir halde olabilir. Unutma, sen bir insan doğurdun. Şimdi kendinle barışmalısın. Sağlıklı beslenmelisin. Güzel olduğunu söyleyen insanları dinlemelisin.

3. Bebeğin diğer bebeklere benzemeyecek. Bebeğin hiç olmadığı kadar kendine özgü bir portre çizecek; onun hakkında en çok şeyi bilen kişiler sen ve eşin olacak.

Bebeğin kitaplardaki gibi olmayacak. Yapabileceğin en iyi şey edebiyatı bir kenara bırakıp bebeğinizi tanımak olmalı. Nelerden hoşlanır? Neler onu güldürür? Nasıl uykuya dalar? Aç olduğunu nasıl anlarsınız? Bunların keşfi size yardım edecek.

4. İnsanlara her şeyin kolay olduğu ve sancısız bir şekilde geçeceğine dair şeyler söylemekten vazgeçin. Bazen hayat zordur, her şey mükemmel olmayabilir. Ama zorlukların ardından gelen mucizelere de inanmanız gerekir.

5. Saçmalıklardan, gaz giderici ilaçlardan ve kakadan bahsedin. Uyarılara rağmen, gelecek yıl da bunlarla daha ne kadar baş etmeye çalışacağınızı duymak sizin için hala şaşırtıcı ve endişe verici olabilir. Arkadaşlarınızla ve kakalarla iyi anlaşın. Çanlar kaka için çalıyorsa o elbet durduğu yerden çıkmaya mecburdur. Kendinizi yormayın.

6. Herkesin bir fikri var ve herkes düşüncesini paylaşmak istiyor. Çoğu tavsiyenin de oldukça iyi niyetli olduğuna inanıyorum; fakat bu tavsiyelerin çoğu bazen “benim işime yaradı ve çok mutluyum, gerçekten çok çok mutluyum; sevincimi seninle paylaşmak istiyorum; çünkü yorgun görünüyorsun.” kategorisine giriyor. İlk 12 ay boyunca ya sizi yargılayan yaşlı kadınlara ve çok bilmiş çocuksuz insanlara karşı savunma modunda olacaksınız ya da çocuğunuz için en iyisini bildiğinizin farkında olarak herkese gülümseyerek teşekkür edeceksiniz. Yerinizde olsam, ben ikincisini tercih ederdim. Herkes başarılı olmanı isteyebilir. Onları görmezden gel, bir çocuk yetiştiriyorsun ve bu muhteşem bir şey. Çocuğun bugün bir şeyler yedi mi? Gülüyor mu? Bu yeter, işte sen kazandın. İstediğin yorumları duy ve kendine sakla, istemediklerini fırlat gitsin.

7. Rahatlamaya başla; çünkü artık esnek olmanın tam sırası. Programınız, en iyi gömleğiniz, ilişkileriniz, uykunuz, her şeyiniz birbirine girecek. Gururunuzu bir kenara bırakıp rahat olun. Yardım isteyin. Başarısızlığınızı itiraf edin, korkmayın, geç kalın. Pijamalarınızı çıkarmayıp bulaşıkları unutun. Ve tüm istediklerinizi yapmayı başardığınızda mutlu olduğunuzu fark edin.

8. Bebeğiniz için almanız gereken en önemli şey, ne ev tipi bir ana kucağı, ne kundak takımları, ne de kaliteli bir bebek arabasıdır. Bebeğiniz için sahip olmanız gereken en önemli şey çevrenizdeki insanlardır. Sizi etrafınızdaki insanlar ayakta tutacaktır. Yorgun ve aç olduğunuzda size en çok etrafınızdakiler yardım edecektir. Hayatınızın bir kakadan ibaret olduğu düşündüğünüzde size kim olduğunuzu hatırlatacak olan her zaman arkadaşlarınızdır. Onlara sahip çıkın.

9. Birbirimizi iyileştirmek zorundayız. Çocuk büyütmek çoğumuz için belki de en zor şeydir. Birbirimizi eleştirebilmeli, sevmeli veya yardım eli uzatmalıyız. Zaferlerimizi kutlamalıyız.

10. Başarı, büyümeye istekli olduğunda gerçekleşir. İşte gerçek bu: Çok fazla şey bilmiyorsun. Çocuğun bir yaşına bastıktan sonra bile çok fazla şey bilmemeye devam edeceksin. Hatalarınızdan ders alın. Mütevazı olun. Açık olun. Daha iyi bildiğinizde, daha iyisini yapın. Yarın, bugün olduğunuzdan daha iyi bir ebeveyn olun. Yeni şeyler deneyin ve işinize yaramadığında onları utanmadan geride bırakın. Hayat bir yarışma ya da bir oyun değil – hayat, sadece güzel ve basit bir hayat. Onları puanlamak yerine her anı dolu dolu yaşayın ve en önemlisi bebeğinizi çok sevin.