Cinsel saldırı iddiasıyla yargılanan Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır’ın tacizine uğradığını öne süren Ç. A. adlı personel, tayinini isteyince ilginç bir cevapla karşılaştı. Ç.A.’nın görev yeri değiştirildi ancak tayin olarak değil, hakkında açılan soruşturma kapsamında ceza olarak.

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Ç.A. 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ’na isimsiz bir dilekçe göndererek kurumun müdürü Şeref Çalışır tarafından elle ve sözlü tacize uğradıklarını belirtti. Soruşturma sonunda savcı, Çalışır hakkında dört kadın çalışanı taciz ettiği iddiasıyla 28 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Dava, İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürerken Ç.A. müdür Çalışır’la aynı işyerinde çalışmaya zorlandı. Bu durum nedeniyle Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tayinini isteyen Ç.A.’ya verilen cevapta, tayin isteği reddedildi ancak ‘devamsızlık, amirine ve personellerine sataşma’ gerekçeleriyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında bir başka okulda görevlendirildiği belirtildi.

Eğitim-Sen İstanbul 8 No’lu Şube Başkanı Mustafa Turgut, bunun bir sürgün ve ceza olduğunu belirterek taciz olayının mahkemeye yansımasından sonra Ç.A.’nın işyerinde baskı gördüğünü, idari ve adli soruşturmalar sürerken müdürün görevine devam ettirilmesinin ise gerilimi daha da arttırdığını söyledi. Turgut, “Normalde bir arada çalıştırılmamaları lazım. Ç.A ilçe milli eğitim müdürünün çevresindeki müdürler tarafından da baskıya uğruyor” dedi. Müdür Çalışır ise iddiaları redederek, “Hem yer değiştirme isteği hem de soruşturma göz önüne alınarak uygun görülmüş bir karar. Bir baskı olması söz konusu değil” diye konuştu.

radikal