Yeni doğan bir bebekte görme erişkin bir insana göre çok düşüktür. Yaklaşık görme keskinliği %5 civarındadır. Kabaca 30 cm. mesafeden yemek tabağı kadar bir yüzeyi algılar. Üçüncü günde ebeveynlerin yüzlerini seçer, altı haftadan sonra seçtiği yüzleri tanımaya başlar. Görme fonksiyonu zaman içinde öğrenilerek gelişir. Kontrast duyarlılığı, renkler, üç boyutlu görüş ve merkezi görme doğumdan sonraki zaman içinde gelişir. İlk yıl çok hızlı bir gelişme olmasına rağmen yetişkininki ile karşılaştırılabilecek bir görüş, yaklaşık beş yaş civarında oluşur. Bebek beyni dış dünyayı gözlerden gelen görüntü sayesinde tanıyıp öğrenir. Bu yüzden görme fonksiyonunu azaltan bir kusurun erken yaşlarda tespit edilerek düzeltilmesi, görmenin normal gelişmesi yanında zihinsel aktivitenin gelişmesinde de önemli rol oynar.

Doğum: Bebek %5 oranında görür. 30 cm’den el kadar cisimleri algılar. Yakından yüzleri seçer. Işık tutulunca göz kırpar. Sadece siyah ve beyaz görür.

4. ay: %10 oranında görür. 30 cm’den kalemin ucunu seçebilir. Kırmızı ve yeşili görür, mavi ve sarıyı tanımaya başlar.

6. ay: %20 oranında görür. 100 cm’den cisimleri tanır. Etrafında hareket eden cisimleri takip eder.

12. ay: % 40 oranında görür.  30 cm’den bir saç telini seçer. Karışık renkleri seçer, pembe ve turuncu renkleri tanır. Doğadaki değişik renkleri algılar.

18. ay: %60 oranında görür. Uzaktan cisimleri ayırt eder. Derinlik hissi gelişir, mesafeleri algılar.