Kadıköy’de, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla “Ebelik ve Doğal Doğum Yürüyüşü” yapıldı.

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan ve Türkiye’de güncelliğini yitiren ebelik, yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. Ebeler Derneği, 2006’dan beri 5 Mayıs’ta “Dünya Ebeler Günü“nü kutluyor. Amaç, ebelerin sağlık sistemine dahil edilmesini, kadınların sezaryen yerine normal doğumu tercih etmesini sağlamak. Başka bir deyişle kadınlar tarafından fark edilmek, varlıklarını kabul ettirmek… Sloganları ise net: “Dünyanın her zaman olduğundan daha fazla ebelere ihtiyacı var.”

“Ülkemizin kadınları müdahalesiz, korkmadan, doğumu bir mucize gibi yaşamayı hak ediyor ve bunu onlara biz sağlayabiliriz” mesajını vermek için yanlarına kadın ve çocukları da alarak dün Yoğurtçu Parkı’nda toplanan ebeler, “Ebeler, Gebeler, Anneler, Bebekler, Kadınlar, Doğal Doğum için El Ele Yürüyoruz” yazılı pankart açtı. Grup üyeleri, ellerindeki dövizlerle “Ebelik yasası istiyoruz” şeklinde slogan atarak Altıyol’a kadar yürüdü.

Ebeler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan, burada yaptığı açıklamada, meslektaşlarının ve hizmetlerinin odağını oluşturan kadınların dikkatini gebelik ve doğum konusuna çekmeye karar verdiklerini söyledi. Ebelik sisteminin güçsüzleşmesi, sezaryen doğum oranlarını artırdı.” diyen Karahan, bu alanda varlıklarının yeniden kabul edilmeye başlandığında ve kadınlar tarafından tercih edilir olduklarında meslekleri adına önemli bir yol katedeceklerini ifade etti. Karahan, ebeliğin en eski ve kutsal mesleklerden biri olduğunu vurgulayarak, uluslararası örnekler incelendiğinde, sezaryen doğum oranlarının düşük olduğu gelişmiş ülkelerde ebelik sisteminin çok geliştiğini; kadın, çocuk ve aile sağlığını korumak ve yükseltmeye yönelik çalışmalarda ebelerin etkin rol oynadığını gördüklerini kaydetti.

Dün ayrıca Göztepe Özgürlük Parkı Anfi Tiyatro etrafında stantlar kurup, doğum, bebek bakımı, bebek banyosu ve masajı, emzirme danışmanlığı gibi konularda kadınlara uygulamalı dersler verildi.

 

Uzunçorap Haber Servisi