Liam Neeson, çocuklara yönelik şiddeti durdurmak için UNICEF’in çabaları ile başlatılan girişime destek verdi.

1997 yılından bu yana UNICEF ile çalışmalar yürüten ve 2011 yılında iyi niyet elçisi olan Oscar adayı oyuncu çocuk istisamarının dehşet verici boyutlarını görünür kılmak için kamera karşısına geçti. Neeson, “Çocuklara Yönelik Şiddete Son” adlı girişimde dünyanın farklı yerlerinden insanları çocuklara yönelik şiddet gerçeğini görmeye ve bu durumun sona ermesi için onları şiddeti durdurmayı amaçlayan küresel veya yerel girişimlere ve hareketlere katılmaya çağırdı. Konuşmasında Sandy Hook İlkokulu’ndaki silahlı saldırıdan ve Hindistan’da her gün istismara ve zorbalığa maruz kalan ve tecavüze uğrayan çocukların yaşadıklarına kadar birçok istismara değinen Neeson, videoda UNICEF’in çağrısını dile getirdi:

“Çocuklara yönelik şiddeti görmemiş olmanız böyle bir şeyin olmadığı anlamına gelmez. Görünmez olanı görünür kılın. Çocuklara yönelik şiddete son verilmesinde bize yardımcı olun. Bize katılın. Sesinizi yükseltin.”

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ise çocuklara yönelik şiddeti durdurmak için başlatılan girişimi şöyle açıkladı:

“Çocuklara yönelik şiddet her ülkede, her kültürde görülmektedir. Çocuklara nerede ve ne zaman zarar veriliyorsa orada öfkemiz de görülmeli ve işitilmelidir. Görünmez olanı görünür kılmalıyız.”

WHO’ya göre 18 yaşından küçük, yaklaşık 150 milyon kız ve 73 milyon erkek cinsel şiddete ve sömürüye maruz kalıyor.

The Washington Post