Ayla Hutchinson 13 yaşında iken, odun kesen annesinin balta ile parmağını yaraladığına şahit oldu ve odun kesmek için daha güvenli bir yol bulmaya karar verdi.

Yeni Zelanda’da yaşayan Ayla’nın, bir bilim fuarı projesi olarak başlayan çalışması daha sonra insanların hızlı ve güvenli bir şekilde odun kesebilmelerini sağlayan bir cihaz icat etmesiyle sonlandı. Sadece kendi ülkesiyle de sınırlı kalmayan 15 yaşındaki girişimci, önde gelen Amerikalı bir şirket ile de dağıtım anlaşması imzaladı.

8. sınıf bilim fuarı projesinde odun kesme aletinin ilk tasarımını yapan Ayla, babası, Vaughn Hutchinson’dan da yardım alarak özgün bir prototip oluşturdu. Fikrini geliştirmeye karar veren Ayla’nın nihai ürüne ulaşması birkaç ay sürdü. Yerleşik bir balta bıçağı kullanan ve olası yaralanmaları önlemek için bir güvenlik kafesi bulunduran dökme demirden oluşan odun kesme aleti ile Ayla, geçen yılki Uluslararası Google Bilim Fuarı’nda Bölge Finalisti Ödülü’nü kazanmayı başardı. Bunun yanı sıra, Amerika’nın önemli şirketlerinden Northern Tools’un sahibi Ryan Kotula, Ayla’nın ürettiği makinenin tasarımının sadeliği ile büyülenerek icadın ABD’deki dağıtım haklarını istedi ve büyük macera başladı.

Şirketin büyümesi heyecan verici olsa da, Ayla bu icadın asıl başarısının insanların hayatlarına pozitif bir etkide olması ve odun kesme eyleminin daha kolay ve daha güvenli bir şekilde herkesin yapabileceği basitliğe ulaşabilmesi olduğunu söylüyor.