Çocuklar her ne kadar sevimli görünseler de tuhaf alışkanlıklarından vazgeçmeyerek size dünyayı zehir edebilirler. Tırnaklarını kanatana kadar kemirirler, burunlarını karıştırdıktan sonra sümüklerini yemeyi de ihmal etmezler.

Bazen bu alışkanlıklar rahatsız edici bir düzeye erişebilir ve eğer bu alışkanlıkları uzun bir süre görmezden gelirseniz, ileride enfeksiyonlarla, hastalıklarla ve hatta depresyon gibi büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Biz de çocukların geliştirdiği yedi kötü alışkanlığı önlemek için yapılması gerekenleri derledik.

Diş gıcırdatma

Neden kötü bir alışkanlık?

Hem baş hem de çene ağrısına neden olan diş gıcırdatma ileriki yıllarda dişlerin aşınmasına sebep olur.

Nasıl durdurabiliriz?

Diş gıcırdatma genellikle stresin bir sonucudur, bu nedenle çocuğunuza kendini rahatlatmasına yardımcı olacak teknikleri öğretmeyi deneyin: Öğleden sonra çocuk dostu yoga ya da yatmadan önce küçük bir masaj çocuğunuzun stresten arınmasını sağlar. Eğer bu alışkanlık devam ederse, bir diş hekimi ile görüşün.

Saç çekmek

Neden kötü bir alışkanlık?

Sürekli saç çekmek kelliğe neden olabilir.

Nasıl durdurabiliriz?

Bu küçücük alışkanlık, anksiyete, depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk gibi daha büyük problemlerin başlangıcıdır. Bir danışman ile görüşmek gerekir.

Nefesini tutma

Neden kötü bir alışkanlık?

Çocuklar ebeveynlerini korkutmak için nefeslerini tutabilirler ve bazen gerçekten de işe yarar. Fakat, çok uzun süre tutulan nefes bilinç kaybına neden olabilir.

Nasıl durdurabiliriz?

Ona sürekli bu alışkanlığı yapmamasını söylemek yerine oturup konuşun ve anlamasını sağlayın.

Burun karıştırmak

Neden kötü bir alışkanlık?

Enfeksiyonlar ve burun kanamaları da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Nasıl durdurabilirsiniz?

Çocuğunuza sürekli hayır demek yeterli olmayabilir; olumlu pekiştireç yardımıyla bu alışkanlıktan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuza burnunu karıştırmadığı her gün için bir yıldız verin ve bu yıldızlarla istediği şeyi almasını sağlayın.

Tırnak yemek

Neden kötü bir alışkanlık?

Bu kötü alışkanlıktan muzdarip olan sadece parmaklar değildir. Tırnak kemirmek diş kenarlarında da küçük kırıklara neden olabilir.

Ne yapmak gerekir?

Bu alışkanlıktan kurtulmak için tırnak bakımı şarttır. Kırılmaları önlemek için tırnak güçlendirici kullanın; çocuğunuzun kendi tırnaklarını kesmesine izin verin. Böylece çocuğunuz kendi başına kestiği düzgün tırnaklarını bozmak istemeyecektir. Problem ciddiyse, acı oje kullanın.

Başparmak emmek

Neden kötü bir alışkanlık?

Nasır oluşumuna, çapraşık diş gelişimine ve enfeksiyonlara neden olur. Diş telleriyle uğraşmak istemiyorsanız, çocuğunuzun bu alışkanlıktan kurtulmasını sağlamalısınız.

Nasıl durdurabilirsiniz?

Eğer çocuğunuz parmağını sıkıntıdan emiyorsa, dikkatini yaratıcı şeylere çekebilirsiniz. Sanat projeleri veya el ile ilgili oyunlar size yardımcı olacaktır.

Küfür

Neden kötü bir alışkanlık?

Hiçbir anne çocuğunun sürekli küfür eden bir çocukla arkadaş olmasını istemez. İleriki yıllarda çocuğunuzun dışlanmasına sebep olabilir.

Nasıl durdurabiliriz?

Para ile bu işi çözebilirsiniz. Hiçbir çocuk parasını kaybetmek istemez. Mutfak tezgahının üzerine bir kavanoz yerleştirin ve söylediği her kötü kelime için 50 kuruş atmasını isteyin.