Kızım doğduğunda tek düşüncem, onu mutlu ve sağlıklı kılmak; mümkün olduğunca ağlatmamaktı. Son maddeyi pek beceremedim; bu süreçte kendimi herhangi bir ebeveynlik tarzına ait hissetmedim. Sadece bir gün iyi bir ebeveyn olabileceğimi umut ettim.

Her ne kadar “Attachment Parenting” gibi farklı ebeveynlik tarzlarını araştırmaya yönelseler de eminim çoğu anne de benim gibi yoluna bu şekilde devam etmiştir. Yine de, bebeklerin anne ve babayla birlikte uyuması da dahil, anne ve çocuk arasında azami fiziksel temas ve birlikteliği öğütleyen bu ebeveynlik tarzı ile ilgili bilmediğiniz ve fikrinizi değiştirmenize neden olacak hem olumlu hem de olumsuz birkaç şeyden bahsetmek isterim.

“Attachment Parenting” yönteminin getirdiği kurallara uymadığım için kendimi her zaman acayip bir yaratık gibi hissettim: “Neden bir ebeveyn çocuğuna bağlanmak ve daha yakın olmak istemez? Anne olmanın en temel yapı taşlarından değil midir bu yakınlık?”

Eğer Attachment Parenting yaklaşımının ne olduğunu merak ediyor ve denemek istiyorsanız, sizlere yardımcı olabilecek ilkeleri okuyabilirsiniz.

Attachment Parenting, ani bebek ölümü sendromu riskini azaltır.

Bebeğinizle birlikte uyumak ebeveynliğin önemli bir ilkesidir. Doktor Sears, bağımlı ebeveynliğin ani bebek ölümü sendromu riskini azalttığını; emzirme ve birlikte uyuma gibi ilkelerle bebeğin fizyolojik sisteminin düzenlendiğini söylüyor. Birlikte uyumak ve birlikte vakit geçirmek ebeveyne bebeğinin ihtiyaçlarının farkında olması fırsatını veriyor. Fakat, birçok uzman uyuyan bir yetişkinin bebekler için tehlikeli olduğuna değinerek anne babaları uyarıyor.

Attachment Parenting için esas olan çocuğun gelişimidir.

Herhangi bir eğitime ve bir programa ihtiyacınız yok. Attachment Parenting’in bütün dünyada kabul görmüş ve bebeğinizin ihtiyaçlarına uygun olarak oluşturulmuş sekiz ilkesi var.

Attachment Parenting, etkileşimi azaltan her şeye karşıdır.

Attachment Parenting, etkileşime önem verir. Bebeğinizle aranızdaki etkileşimi azalttığı için bebek salıncaklarına, bebek yürütecine ve bebek koltuğuna karşı çıkar.

Attachment Parenting olumlu disiplini savunur.

Disiplin, önemlidir. Fakat, Attachment Parenting tarzında disiplin şiddet içeren unsurlar barındırmaz; aksine cezaya başvurmadan çocuğun davranışında yatan nedenleri aramanızı ve ona saygı duymanızı ister.

Bebeğinizin ihtiyaçlarına göre karar alarak üzerinizdeki yükü hafifletebilirsiniz.

Attachment Parenting’in en önemli avantajlarından biri de sürekli yeni kararlar almanızı engellemesidir; böylece sorumluluğunuz da azalır; her şey çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre şekillenir. Onlar hazır olduklarında size bunu iletirler ve böylece kendi kararlarını kendileri almış olurlar.

Attachment Parenting, çocuk ile bakıcı arasında güçlü bir bağın oluşmasını savunur.

Evet, Attachment Parenting sadece ebeveynler ve bebekler için değildir. Bu ebeveynlik tarzında, çocuğunuz için sürekli bakıcı değiştirmeniz tavsiye edilmez. Çocukla bir bağ kurulmasını mümkün kılacak uzun süreli bakıcılar ile çalışılması gerekir.

***

Attachment Parenting, aslında o kadar da yeni bir ebeveynlik tarzı değil. İkinci Dünya Savaşı sonrası yetimhanelerde annesinden ve babasından ayrı kalan çocukların fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan yaşadıkları olumsuzları araştıran psikiyatristlerce ortaya atılmış bir ebeveynlik tarzı. Araştırmalar sonucunda, çocukların sadece temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yeterli olmadığı sonucuna varılırken iyileştirmenin mümkün olduğunca çok etkileşimle gerçekleşeceği savunulmuş.