İyi bir ebeveynim ve çocuklarıma yalan söylüyorum.

Yalan söylemek beni iyi bir ebeveyn yapmaz, aynı şekilde yalan söylemek beni kötü bir ebeveyn de yapmaz. Hepimiz yalan söylüyoruz. Biliyorum siz de yalan söylüyorsunuz. Eğer yalan söylemediğinizi iddia ediyorsanız işte o zaman şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim: siz gerçekten de çok büyük bir yalancısınız.

Çocuklarımıza yalan söylüyoruz; çünkü nedenlerimiz var. Onları korumak istiyoruz. Bazen doğru cevabı bilmediğimiz zamanlar da olmuyor değil, işte o zaman yalana sığınıyoruz. Evet, bazen de tembel olduğumuz için yalan söylüyoruz.

İşte, ebeveynlerin çocuklarına söyledikleri 15 ortak yalan:

1.“Galiba en sevdiğin oyuncağın tatile çıkmış.”

Eğer bu yalan, eski oyuncak arkadaşın olmadığı için ağlayıp zırlayarak uyumayı reddetmeni engelleyecekse evet sana yalan söylemeye devam edeceğim.

2. “Sana bir şey olmasına izin vermeyeceğim.”

Evet, dileğimiz çocuklarımızın güvende olmasını sağlamak ama ne kadar çabalasak da bunu başaramayacağımızı biliyoruz; yine de onun güvende hissetmesi için yalan söylüyoruz.

3. “Aaa, oyuncak mağazası kapanmış.”

Sana hayır dediğimi duydun. Ve bunu milyonlarca kez tekrar ettim. Gitmek için yalvardığın bu gülünç yerlere neden gidemeyeceğimizi anlattım. Ama sen beni umursamadın.

4.“Annen ve ben sadece… güreşiyorduk.”

Evet, birbirimizin üzerindeydik; çünkü ikimiz de kazanmaya çalışıyorduk. Hayır, canım sen güreş oyununu oynayamazsın. Israr etme. Evet, evet artık yatak odamızın kapısını kilitlemeyi öğrenmeliyiz.

5. “Eğer kakanı lazımlığa yapmazsan Noel Baba/Diş Perisi gelmez.”

Evet, biz bunu oğlumuza tuvalet eğitimi verirken söylemiştik. Altı kutu biramla onun tuvaletten çıkmasını bekledim. Sonunda, tuvaletten çıktığında sabrımız taşmıştı ve ona şöyle dedik: Noel Baba bizim eve gelmeyecekmiş, çünkü kakanı lazımlığa yapmamışsın. Otuz saniye sonra, bu iş olmuştu. Lazımlıkta iki minik kaka bize gülümsüyordu.

6. “İki kişi birbirini gerçekten sevdiğinde bebek doğar.”

Ya da iki kişi çok fazla şarap içtiğinde. Ya da prezervatif yırtıldığında.

7. “Sanat projenin nereye gittiğini bilmiyorum.”

Evet, yaptım. Attım gitti. Cidden, dostum, her gün eve okuldan beş sanat projesi getiriyorsun. Mutfak duvarı senin eserlerinle dolu. Ben de attım gitti.

8. “Telefonum bozuldu.”

Telefonunla oynayabilir miyim? Telefonunla oynayabilir miyim? Telefonunla oynayabilir miyim?

Bazen onu susturmak için telefonunuzu verirsiniz ama lanet olsun, O BENİM TELEFONUM!

9. “Annen ve ben de yatağa gidiyoruz.”

Belli bir noktadan sonra, uyumayı reddetmen üzerine ne yapacağımızı düşündük, yalan söyledik.

10. “Ah tatlım, bunun tadı çok lezzetli.”

Hayır, öyle değil. Evet, çok güzel bir sürpriz olabilir. Evdeki her şeyi karıştırıp yemek yaptığını sanıyorsun belki ama bunun tadı iğrenç. En azından sütle portakal suyunun birbirine karıştırılmayacağını öğrenmelisin.

+

11. “Bu çizim harika!”

Bak, ben senin babanım. Sana asla emek harcayarak yaptığın bir şeyin berbat olduğunu söylemeyeceğim ve elbette yalan söyleyeceğim.