Uyku vakti geldiğinde çocukları yatağa göndermek çoğu ebeveyn için büyük bir mücadele gerektirir. Araştırmalar, geç vakitte uyuyan çocuklara kıyasla daha erken (18.00 ile 21.00 arası) uyuyan çocukların daha sağlıklı ve daha güçlü bilişsel becerilere sahip olduğunu gösteriyor.

Geç saatlerde uyuyan çocukların uykuya dalmakta güçlük çektiği ve gece boyunca sık sık uyandıkları belirtiliyor. İyi bir uyku çeken çocukların ise derslerinde de başarılı olduğu vurgulanıyor. 7 ila 11 yaş aralığındaki çocukların uyku düzeni üzerine yapılan bir araştırmada, öğretmenler, beş gece boyunca uyku vakitlerinden bir saat önce yatağa götürülen çocukların daha az sinirli olduğunu gözlemledi.

Bir başka araştırmada ise, araştırmacılar, gece saat 22.00’dan önce uyuyan 18 aylık çocukların motor ve dil gelişiminin daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Peki, çocukların okulda daha başarılı olmasını sağlayan iyi uyku faktörü olmadığında ve işin içine diğer faktörler de girdiğinde ebeveynler ne ile karşılaşabilir?

Evet, geç vakitlerde uyuyan çocukların kilolu olma olasılığı daha yüksektir. Bir teoriye göre, uyku, iştahı ve açlığı düzenleyen leptin ve ghrelin hormonlarında değişime sebep olur.

Araştırmacılar çocuklar için standart bir bir uyku vakti olmadığını söylerken, ebeveynlere çocuklarını alıştıkları uyku saatinden 20 dakika veya bir saat daha önce yatırmalarını tavsiye ediyorlar.