Yanlış anlaşılmasın, anne olmaktan hiç şikayetçi değilim. Ama anne olmanın hayatımda çok radikal bir takım değişiklikler anlamına geldiğinin de farkındayım.

Anne olmak birçok konuda beni olumlu yönde değiştirdi. Çocuklarım hayatı daha çok sevmemi sağladılar. Bana hayatın gerçeklerini bilmenin, hayal kurmaya mani olmadığını öğrettiler.

Ama gene de anne olarak hayatımda meydana gelen değişikliklerin tamamını sevdiğimi söylersem yalan söylemiş olurum. Üstlendiğim bu annelik rolüyle, gündelik hayatın daha önce farkına bile varmadığım kimi sıradan etkinlikleri birer lüks haline geldi.

Banyoda mahremiyet

Banyoda en çok ihtiyaç duyduğunuz şey mahremiyettir. Öyle ki kimse bunun aksini iddia edemez. Hatta bunun bir gereklilik olduğunu da düşünmez. Ama anne olduğunuz zaman, hele çocuklarınız da uzanıp kapı açabilecek duruma geldilerse mahremiyet özellikle ve dikkatle muhafaza etmeniz gereken bir şeye dönüşür. Çünkü çocuklar akıllarına gelen her anda yanınızda olmak isteyebilirler.

Sıcak bir kap yemek

Evde çocuğunu büyüten bir anneyseniz ailenizi beslemek için en az birkaç saatinizi mutfakta geçirir, canım yemekleri hazırlarsınız. Ama kendinizden önce çocuklarınızı doyurmanız gerektiği, onların tabaklarıyla, çatallarıyla uğraşmanız lazım geldiği için çoğu zaman tabağınızdaki yemeği soğuduktan sonra yemek zorunda kalırsınız.

Temiz bir araba

Çocuk sahibi olmadan önce arabanızı haftada bir temizleyip düzenlemeniz yetebilir. Ama arabanızı çocukları okula, parka vs. götürmek için kullanıyorsanız unutun bunu. Düzen meraklısı bir anneyseniz çocuklarla yaptığınız her seyahatten sonra temizlik yapmak zorundasınız. Size tavsiyem, boşvermeniz.

Sessizlik

Çocuklardan önce evinizde öyle müzik falan da dinlemeden geçirdiğiniz sessiz, sakin saatleriniz olabilir. Hatta böyle zamanlarda sıkılabilirsiniz de. Ama çocuk demek ses demektir. Müziği boşverin, kafanızı dinlemek için biraz sessizlik uğrunda dilenmeyi göze alacağınız bir lükse dönüşür.

Kulakta küpe

Çocuklardan önce takılarınız size aittir. Çocuklardan sonra ise üzerinize iliştirdiğiniz oyuncaklara dönüşürler. Küpe takmamanızı öneririm. Çünkü bir bebeğin elinden kulağınızı kurtarmak için çok uğraşmanız gerekebilir.

Açık renkli kilim ve mobilyalar

Açık renkler kiri gösterir. Kir görününce canınız temizlemek ister. Bu da çocuklu evde başedilecek bir şey değildir. Çocuk yapmaya karar verdiyseniz, evinizdeki eşyaların sayısını azaltıp, renklerini koyulaştırmayı da düşünmelisiniz.

Her gün duş

Çocuklardan önce her sabah duş alıyor olabilirsiniz. Ama çocukla birlikteyseniz sabahınızı onunla geçireceğiniz ve siz duş alırken birinin onunla ilgilenmesi gerekeceği için bu günlük rutininizi gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Şık pantolonlar

Anneyseniz rahat şeyler giyinmek zorundasınız. Şık pantolonlar, etekler “ah yazık” denilebilecek lekelerle kullanılamaz hale gelebilirler. Ayrıca bir çocuğu idare etmek için sergilemeniz gerekecek jimnastik hareketleri için de uygun değillerdir.