Bacaksız’ın kitaplığında bu hafta okul öncesi çocukların, çocuklar kadar onları büyük bir dertten kurtaracağını düşündüğüm için anne babaların da severek okuyacağını düşündüğüm bir kitabı tanıtacağım… Çocuklu aileler ha deyince evden çıkamaz, neden? Ufaklık mızmızlanır, giyinmek istemez. Kış günü şortla sokağa çıkmak ister, kahvaltısını bitirmez. Hadi bunları geçtiniz diyelim hele ki Rapunzel misali bir kızınız varsa saçlarını tarayıp düzeltene kadar ter içinde kalırsınız. Tüm bu ev olimpiyatlarını yaşarken aslında çok eğleniyorsunuzdur, biliyorum… Ama ben yine de  işinizi kolaylaştırabileğini düşündüğüm bir kitaptan bahsedeceğim.

Herkes tembellik yapma hakkına sahiptir. İdil de öyle… Saçları birbirine karışmış bu şirin mi şirin küçük hanım o kadar meşgul ki bugünü “dağınık saç günü” ilan ediyor. Saçlarını taramaya vakti yok. Çünkü o, kocaman karton bir kutuya binerek (ki aslında o kocaman karton bir kutu değil, kırmızı spor bir araba) alışverişe çıkacak; hem sonra bir köşeye çekilip canları sıkılmış olan oyuncaklarını da eğlendirmek zorunda. Zaten her sabah zorunlu olarak kahvaltı ederken yedi dakika, dişlerini fırçalarken de üç dakika  oyun oynayacağı zamandan kaybediyor, saç taramak kimin umurunda?

Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün Çocuk ve Genç Danışmanlık Merkezi psikologları tarafından çocuk ruh sağlığı ve gelişimi açısından incelenen İdil’in Dağınık Saç Günü metin ve resimlerin uygunluğu açısından enstitü tararından onaylanmış. 3 yaş üstü okul öncesi çocuklara hitap eden kitabımızda İdil’in saçlarını taramamak için uydurduğu bahanelerle renkli hayal dünyasına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta kimi zaman bir süpürgeyle uzak diyarlara doğru dört nala giden İdil, kimi zaman uzaya kadar zıplayabiliyor. Ta ki bir ayna karşısında şarkı söylemek isteyene kadar. Bir milyon yıl geçse de saçlarını asla taramayacağını iddia eden İdil, ayna karşısında karışmış saçlarını görünce azıcık tarasam, birazcık düzeltsem mi diyor ve gerçek oyun bundan sonra başlıyor… Nasıl mı? Geri kalanı hikâyede gizli. Renkler çok canlı, cıvıl cıvıl. Karakterler, özellikle İdil çok şirin, resimler ve hikâyenin duruluğu, çocuksuluğu birleşince yine elime alır almaz etkilendiğim kitaplardan biri oldu İdil’İn Dağınık Saç Günü.

30×25 büyük boy, karton kapaklı ciltli ve kuşe kağıda baskılı olarak Redhouse Kidz Yayınları tarafından yayınlanan kitap 36 sayfadan oluşuyor. Kendisi bir gün bile dağınık saç ile gezmemiş olan Avustralyalı illüstratör yazar Shane McG’nin hem yazıp hem resimlediği ilk kitabı. Orijinali Evie’s Mad Hair Day olarak yazılıp resmedilen kitabı İdil’in Dağınık Saç Günü olarak dilimize uyarlayan isim ise Ahu Sıla Bayer.

Eğer evde inatçı bir küçük cadınız varsa, İdil elinizdeki saç fırçasıyla girdiğiniz savaşı sonlandıracak ve mutlu sonu getirecek, emin olun!