Çocuklar çoğu zaman en iyi öğretmenlerdir.

Down Sendromlu oğlum Jackson, öğrenme güçlüğü yaşamasına rağmen bu kuralı bozmadı ve bana bu gezegen üzerinde kimsenin öğretemediğini üç yılda öğretti.

Ben de öğrendiğim bu beş dersi paylaşmak ve bunları iş hayatınıza nasıl uygulayabileceğinizi göstermek istedim.

“A” planı işe yaramıyorsa endişe etmeyin.

Down sendromlu çocuklar sözel iletişimde gecikmeler yaşamaya eğilimlidir.

Neredeyse dört yaşında olan oğlum Jackson sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kelime ile konuşabiliyor.

Konuşma eylemi gerçekleşmediği için biz farklı bir yol izlemek zorundaydık. Önemli olan Jackson’un konuşabilmesi değil, onun etrafındakilerle bir şekilde iletişim kurabilmesiydi.

Biz de işaret dili ile iletişim kurmaya çalıştık. Jackson her hafta tedavisine ve eğitimine devam ediyor, işaret dilini öğreten DVD’leri tekrar tekrar izliyor.

Şimdi, Jackson günlük olarak 50’ye yakın işareti bizimle, diğer aile üyeleriyle, öğretmenleri ve terapistleri ile kullanıyor.

İş hayatı için çıkarılacak ders:

Eğer mevcut yolda hedeflerinize ulaşamıyorsanız, hedefe varmak için farklı bir yol bulmalısınız. Herhangi bir sorunu çözmek için sınırsız seçenek ve yol vardır. Biz eldeki, ilerlememize engel olanın üzerinde takılıp kaldığımız için gerçek hedefe bir türlü ulaşamayız. Sorunlar yaşadığınızda, geri adım atın, gerçekten başarmak için çabaladığınız şeyi yeniden değerlendirin ve sonuç için farklı bir yol olup olmadığını görün.

Yardıma ihtiyacınız olduğunu itiraf etmekten korkmayın

Tıpkı konuşma gibi, Down sendromlu çocuklarda genellikle başka gecikmeler de vardır.

Jackson kendi başına yemek yiyebilme ve emekleme gibi eylemlerde sorunlar yaşadı. Bunların çoğunu Jackson bizim ilk çocuğumuz olduğu için fark edemedik. Fakat diğer veliler ve doktorlar ile konuştuğumuzda oğlumuzun kendi yaşındaki çocuklardan geri kaldığını anladık.

Harekete geçtik ve onunla çalışması için birkaç terapist ve uzman tuttuk: konuşma terapisti, oyun terapisti, fizik tedavi terapisti gibi. Okuldaki dans terapisi ve müzik terapisi de bunlara eklendi.

Jackson’ın tedavisini ciddi bir şekilde ilerletince ( yapbozları birleştirebilme, yemeğini kaşıkla kendi başına yiyebilme ve yürüme gibi eylemlerde) inanılmaz bir iyileşmeye tanık olduk.

İş hayatı için çıkarılacak ders:

Eğer bir iş alanında sorunlar yaşıyorsanız, size yardımcı olması için bir koç (veya antrenör) ile çalışın. Mümkün olduğunca uzmanlaşmış birini tercih edin.

Etrafınızdakilerin ve kendinizin her bir başarısını kutlayın

Ben Jackson’u yaşıtları ile kıyaslayarak bunu bir ölçüt olarak algılasaydım, her zaman acı çeken bir baba olurdum.

Her yıl, Houston Down Sendromu Kliniği’ni ziyaret ettiğinizde oğlumun yaşıtlarından ne kadar geride olduğunu fark ediyorum. Tahmin edebileceğiniz gibi, çocuğunuzun yaşının yarısındaki bir çocuktan bile geride olduğunu bilmek çok zor bir durum.

Fakat bu duygu küçücük hedeflerinize çarptığında yıkılıp gidiyor. Oğlumun haftalar boyu üzerinde çalıştığı bir yapbozu bitirebilmesi gibi küçük şeyler bile kocaman zaferler olarak bize yansıyor.

Yapbozu bitirdiğinde oğlumu havalara zıplattım, hepimiz onu alkışladık ve tezahürat yaptık. Yapbozu tamamlamak amacıyla son birkaç parçaya ulaşmak için nasıl çaba harcadığını gördük ve o mutlu olmayı hak etti.

İş hayatı için çıkarılacak ders:

Her zaman kendi başarılarımı başkalarının başarılarıyla karşılaştırırım, özellikle benden daha başarılı olanlarla. Bu, bazen kendi başarılarımı göz ardı etmeme neden olabiliyor. Örneğin, yaklaşık bir yıl önce benden kişisel danışmanlık hizmeti alan müşterilerim vardı ve biz ilk bir ay içinde şaşırtıcı sonuçlar aldık, ama daha sonra sürekli sonuçlar ve atacağımız adımlar üzerinde durduğumuz için bu başarılarımızdan zevk bile alamadık.

Başarılarınızı kutlayın, ne kadar küçük olsalar bile başarılarınızı kutlamayı unutmayın.

Diğer insanların iyi yanlarını görmeyi çalışın

Çocukken etrafımda Down sendromlu birkaç çocuk olduğunu hatırlıyorum.

Hiçbir zaman onlarla dalga geçmedim ve zorbalık yapmadım.

Şimdi Jackson ve küçük arkadaşlarını da Down Sendromlu olarak görmüyorum. Hepsinin kendine özel kişilikleri olduğunu düşünüyorum. Hepsi kendine has özellikleri olan benzersiz bireyler.

İş hayatı için çıkarılacak ders:

İş hayatında uyuşamadığınızı düşündüğünüz kişilerin iyi yanlarını görmeye çalışın. İş yaptığınız herkesin gerçekten ne söylediğini dinleyin, onlara zaman ayırın. Onlara benzersiz ve farklı olduğunu hissettirin. Bu düzeyde insanları tanıma uğraşı iş hayatınızı dönüştürür ve müşterileriniz ve satıcılarınız gerçek dostlarınız olabilir.

Orijinal/ Kendine özgü olmak iyi insanları size çeker

Jackson Jackson’dı … her zaman. Nerede olursak olalım, o kimle olursa olsun ve hayatında ne olup bittiyse o hep aynıydı.

Alışveriş arabasında oturur ve ona bakan herkese öpücük dağıtırdı.

Ya da sevdiği bir şarkıyı duyduğunda dans etmeye başlar. Evde, arabada, ya da bir restorantta otururken dans eder, onun için yer ve zaman hiç fark etmez.

Onun özgünlüğü gittiğimiz her yerde olumlu bir tavırla karşılanıyor ve güzel insanları kendine çekiyor.

İş hayatı için çıkarılacak ders:

Çoğumuz sevilmek ve başkaları tarafından saygı duyulmak için farklı maskeler takarız.

İnsan olduğumuzdan mütevellit çevremizdekilerin bizi kabul etmesi için derin bir ihtiyaç duyarız.

Eğer gerçek anlamda kendin gibi olursan etrafındakiler tarafından daha çok kabul edildiğini ve sevildiğini görüp şaşıracaksın.

Ruhunuzu açıp kendinizi tamamıyle çıplak bırakmanın korkutucu olduğunu biliyorum ama doğal ve açık olmanın iyi insanları size çekeceğinden eminim.