İngiltere’de bir anne, üç yaşındaki oğlunu prenses elbisesi giydiği için utandıran yabancıya Facebook üzerinden paylaştığı bir yazı ile karşılık verdi.

Anne Haylee Bazen, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden oğlu Zackary’nin Kraliçe Elsa kostümü ile bir fotoğrafını paylaştı ve bir açık mektup ile oğlunu utandıran yabancıya cevap verdi.

Olay, ikili otobüs durağında beklerken bir kadının yanlarına gelmesiyle başladı. Kadın, Bazen’e oğlunu Kraliçe Elsa kostümü giydirerek cezalandırıp cezalandırmadığını sordu. Anne Bazen prenses kostümünün bir ceza değil, oğlunun kendi seçimi olduğunu anlattığında kadın daha da ileri gitti.

“Kadın bana utanmam gerektiğini ve erkeklerin elbise giymesinin yanlış olduğunu söyledi. İnsanların giydikleri hoşuna gitmeyebilir ama onları rezil ederek bütün günlerini mahvetmeye çalışmak çok canice.”

Bazen’in mektubu ise şöyle:

“Oğlumla sohbetimizin arasına girme ihtiyacı hisseden otobüs durağındaki kadın,

Oğlumun giyim tarzından ya da oğlumla en sevdiğimiz Disney prensesi hakkındaki konuşmamızdan hoşlanmadığın için hiç üzülmedim.

Zackary üç yaşında ve özgür bir çocuk.

Bugün bir Disney prensesi olmak istedi ve EVET onu okula böyle gönderdim. Neden mi? Çünkü bu kostümü giymeyi, öğretmenlerine ve arkadaşlarına Elsa elbisesini göstermeyi çok istiyordu. Çünkü oğlumun uyması gerektiğini düşündüğünüz toplumsal cinsiyet kalıplarını o henüz bilmiyor ve en önemlisi, bu elbiseyi giydi çünkü o harika bir çocuk.

Arabalarla, bebeklerle, prenseslerle ve korsanlara oynar. Scooter sürer ya da bebek arabasını iter, evcilik oynar. Yüzünü zombi gibi boyar ya da elbise giymeyi tercih ettiğinde rujunu sürmeyi ihmal etmez!

Gelecek sefer, bir prenses ya da kovboy gibi giyindiğinde, çocuğumu kınayan bakışlarınızı lütfen kendinize saklayın; oğluma ne kadar harika göründüğünü söylemeyecekseniz de lütfen zehirli kelimelerinizi içinizde tutun ve bizden uzak durun. Utanması gereken biz değiliz, sizsiniz.”