İnşaatı esnasında, güvenlik önlemlerinin yeterince alınmaması dolayısıyla 11 işçinin gece kaldıkları çadırda yanarak öldüğü Marmarapark Alışveriş Merkezi dün açıldı. Halkın indirim reyonlarını adeta yağmaladığı Esenyurt’taki AVM’nin önünde ise hayatını kaybeden işçilerin yakınları basın açıklaması yapıyordu.

Marmarapark AVM’nin açılışını kutlamak için müşterilere özel indirimler uygulandı. Geceden itibaren indirim için oluşmaya başlayan kuyruk 300 metreyi buldu. Sabah 06.00’da açılan müşteriler bibirleriyle yarışırken bir tür yağma görüntüsü sergileniyordu.

220 milyon Euro harcanarak inşa edilen AVM’nin inşaatına Ocak 2011’de başlandı. 11 Mart 2012 gecesi hiçbir güvenlik önlemi alınmaksızın, Esenyurt Belediyesi’nden kiralanan arazi üzerine kurulan çadırlarda barındırılan 11 işçi yanarak öldü. ECE Türkiye ve Deutsche Bank’ın yatırım şirketi olan DWS, İş GYO ve Kayı İnşaat ortaklığıyla yapılan AVM inşaatında 11 işçinin ölmesiyle ilgili olarak görülen mahkemede yalnızca 5 kişi tutuklu olarak yargılanıyor.

Dün bir yandan açılış devam ederken, ölen işçilerin aileleri ve arkadaşları da AVM önünde basın açıklaması yaptılar. Burada hayatını kaybeden işçilerden Barış Kıyak’ın kızkardeşi Damla Kıyak yaptığı konuşmada “Reklam kampanyalarıyla Marmarapark AVM’nin açılış duyuruları yapılıyor. Daha 11 işçinin ölümünün üzerinden bir sene bile geçmedi. İnsanda bir parça utanma olur. Acımız bu kadar tazeyken ve bu yapıyı inşa edenler sanık olarak mahkeme huzurunda yargılanırken, hiçbir şey olmamış gibi davranılması canımızı acıtıyor” diye konuştu.