Yaratıcı Çocuklar Derneği “Çocuklar ve Kentler” projesini Antep’te hayata geçiriyor.

Farklı kentlerden gelen çocukların görev alacağı etkinliğin açılışı 21 Nisan’da Gaziantep için Yaratıcı Çocuklar Derneği Karma Korosu’nun konseri ile yapılacak.

Açılış programında kentin tarihçesini anlatmak üzere yazılmış, çocukların rol aldığı, bu şekilde kenti daha fazla tanımalarına olanak sağlayacak bir oyun da sahnelenecek.

Antep Çocuk Festivali kapsamındaki “Çocuklar ve Kentler” etkinliğinde, plastik sanatlar alanında Kongre Merkezi’nde “Anadolu Medeniyetleri” konulu resim, mozaik, seramik, heykel, sergileri açılacak.

Aynı zamanda Devlet Tiyatroları Onat Kutlar Sahnesi Fuayesi’nde de fotoğraf sergisi ve Çocuk Sanat Merkezi’nde karikatür sergileri düzenlenecek.

Yine etkinlikler çerçevesinde bilime vurgu yapan sergiler de yer alacak. “Tarihe Yön Veren Bilim İnsanları” sergisi Planetaryum (Gaziantep Gezegenevi ve Bilimmerkezi) binasında çocukların ilgisine açılacak.

Kente dair farkındalık

Çeşitli atölye çalışmalarının da bulunduğu Çocuklar ve Kentler projesi, Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin çocukların kendi ülkemizdeki şehirleri, bu şehirlerdeki önemli kültür ve sanat merkezlerini, müzeleri, o kentin tarihi özelliklerini bilmediğinden hareketle oluşturulan bir çalışma.

Farklı kentlerde yaşayan çocukları kaynaştırmak, onların hem birbirlerini hem de farklı kentlerdeki kültürel değerleri tanımalarını sağlamak amacıyla başlatıldı.

Proje çerçevesinde etkinliklerine katılmak üzere, 09 Nisan-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında başta İstanbul, Edirne, İzmir, Çanakkale, Muğla olmak üzere çeşitli kentlerden öğrenciler Antep’te buluşuyor.

Proje için Antep’in seçilme nedenini dernek kentin projeye uygun nitelikleriyle açıklıyor.

Dünya Çocuk Dostu Kentler Birliği’ne Türkiye’den üye olan tek şehir olan Antep’teki çok sayıdaki müze ve ören yerinin yanısıra çocuklar için Gezegen Evi ve Bilim Merkezi, büyük bir hayvanat bahçesi olan Gaziantep Zoo, Park Antep Harikalar Diyarı, Masal Park, Botanik Park gibi hem öğretici hem de eğlendirici mekanları hatırlatıyor.

Antep’teki etkinlikle ilgili detaylı bilgiye ve programa ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: bianet