Bilimsel çalışmaları ile tanıdığımız, 2000 yılında Nobel’e aday gösterilen T. Nejat Veziroğlu’nun yedi yaşındaki kızı Lili Ferruh Veziroğlu’nun annesi Dr. Ayfer Veziroğlu ile ortaklaşa kaleme aldığı My First Surgery raflardaki yerini aldı.

Hayatının ilk ameliyat deneyimini anlattığı My First Surgery adlı kitabıyla yaşıtlarını cesaretlendirmeyi amaçlayan ilkokul öğrencisi Lili Veziroğlu’nun hikayesi bir ortodonti muayenesi ile başlıyor. Solunum yollarının darlığı nedeniyle yeterince oksijen alamadığı için ameliyat olmasına karar verilen Lili, bu zorlu süreçte yaşadıklarını akıcı ve eğlenceli bir üslup ile birleştiriyor ve ortaya rehber niteliğinde bir kitap çıkıyor.

IMG_1054-tile

Annesinin ve babasının desteğiyle ameliyatı kolayca atlatan yedi yaşındaki küçük yazar Lili Ferruh kitabın oluşum sürecini şöyle anlatıyor:

“Dişlerim için annem beni ortodontiste götürdü. Annem dişlerimin üç boyutlu resmini çekeceklerini söyledi. Doktor bir hafta sonrası için randevu verdi. Randevuda öğrendik ki solunum yollarım, bademciklerim ve geniz etlerimden dolayı darmış ve yeteri kadar oksijen alamıyormuşum. Uyandığımda kendimi hep yorgun hissederdim. Annem bana ameliyattan sonra artık yorgun uyanmayacağımı, daha iyi büyüyeceğimi ve pembe yanaklarımın olacağını anlattı. Ameliyat olacağım hastaneyi ailece görmeye karar verdik.

Annem, özellikle babamın da  gelmesini istiyordu; çünkü o heyecanlanınca her şeyi göremeyebilirdi. Babam detayları çok iyi görür ve kimsenin aklına gelmeyen sorular sorar diye düşündü. Hastane ziyaretimiz çok iyi geçti; özellikle ameliyat sonrası dondurma veren hemşireyi çok sevdim.

Bizim evde herkes kitap ya da bilimsel yayınlar yazar ya da bir şeyler okur. Ben de anneme, “ben de bir kitap yazayım, benim yaşımda bu ameliyatı olacak olan çocuklara faydası olur” dedim. O da çok iyi, hadi gel yazalım, dedi ve yazdık. Sonra bizi hastaneden kitabımla ilgili görüşmeye çağırdılar; onlar da video yapıp hastane çalışanlarına gösterdiler.”

My First Surgery için tıklayın.

Kitabın yaratıcılarından Dr. Ayfer Veziroğlu’nun, hidrojen enerjisi konusunda yaptığı çalışmalarla tanıdığımız T. Nejat Veziroğlu’nun bir asra yakın hayat ve bilim tecrübesine ışık tuttuğu, Türkiye ve dünya tarihinden kesitleri de içeren “belge” niteliğinde Hidrojen Romantiği adlı bir biyografi kitabı da bulunuyor.