Yaşadığınız kentteki silueti bozan, kente saygısız yapılaşmayı fotoğraflamak istiyorsanız “Kente Karşı İşlenen Suçlar” fotoğraf yarışmasına 12 Nisan’a kadar başvurabilirsiniz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Fotopya’nın düzenlediği yarışma, Türkiye’nin en güncel sorunlarından biri olan planlı ve plansız yapılaşma üzerine gerçekleştiriliyor.

Yarışmanın konusu şöyle açıklanıyor:

“Kentlerimizdeki çarpık ve plansız yapılaşmalara son yıllarda bir yenisi eklendi: ‘Saygısız ve planlı yapılaşma’…

“Özellikle kent silüetini tahrip eden ‘azman’ yapılar; tarihten gelen kimlikli peyzajları yok eden ‘şımarık’ binalar; korunması gerekli tarihi ve özgün dokuları delik deşik eden ‘otomobil sevdalısı yol ve kavşaklar’ gibi uygulamaların, örneğin geçmiş yıllardaki gecekondulardan ve kaçak yapılardan en önemli farkları ‘planlı’ olmaları…

“Çünkü yetkililer bu gibi ‘kente karşı suç’ niteliğindeki uygulamaları artık ‘planlayarak’ gerçekleştiriyorlar; aynı uygulamaların yatırımcıları da yine yetkililerden genellikle özel siyasi, ticari ya da başka tür yakınlıklarla alınmış ‘ayrıcalıklı izin’lerle amaçlarına ulaşıyorlar.”

Siz de bu gibi uygulamaların “kente karşı suç” niteliği taşıdığı yönündeki eleştirilere katkıda bulunmak istiyorsanız yarışmaya ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Bu yarışma internet üzerinden gerçekleştirilen bir yarışmadır. Fotoğraflar www.fotopya.com.tr adresi üzerinden yarışmaya gönderilecektir.

Ödüller:

Birincilik Ödülü: Canon EOS 600D DSLR Fotoğraf Makinası + 18-55mm f/3.5-5.6 Objektif

İkincilik Ödülü:MacBook Pro 13-inch: 2.5GHz Dual-core Intel Core i5

Üçüncülük Ödülü: iPad mini

Jüri Özel Ödülü: “Ara’dan 77 yıl geçti” kazanan adına Ara Güler tarafından imzalanmış kitap

6 x Mansiyon Ödülü: “Kompozisyon – Sabit Kalfagil” kazanan adına imzalı kitap

40 x Sergileme Ödülü: www.Fotopya.com.tr‘den 3 aylık ücretsiz Premium Portal Üyeliği + “Kente Karşı İşlenen Suçlar” Fotoğraf Yarışması Sergi Katılım Sertifikası.

Yarışma ile ilgili detayları bilgiler için tıklayınız.