Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymayı ve farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirterek Çocuk Medya İzleme Kurulu oluşturmak istediklerini söyledi.

Arınç, Hilton Oteli’ndeki TRT Uluslararası 2. Çocuk ve Medya Kongresi’nin kapanışında yaptığı konuşmada, çocukların ellerinde oyuncak diye bilgisayar, telefon, oyun konsollarının bulunduğunu, bunların çocukları esir almasına müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Sokakta oynayan çocukların yerini tabletlerden, sanal karakterlerden başka arkadaşı olmayan, içine kapanık çocuklar aldı. Çocuklar bembeyaz sayfa, ne yazarsanız onu okuyacaksınız. Kötü şeyler okumak istemiyorsak çocukları güzel şeylerle meşgul etmeli, onları iyiye, doğruya, güzele yönlendirmeliyiz.” Arınç, çocukların sanal arkadaşlarla değil “can dostu” olacak gerçek arkadaşlarla tanışması gerektiğine işaret etti.

Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi

Arınç, hükümet olarak Türkiye’yi yarınlara hazırlamak için yeni projeler başlattıklarını, bu kongre gibi 14-15 Kasım 2013’te “Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi” gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kongrede, çocuklar, yetişkinler, akademisyenler ve medya sektörünün buluşacağına dikkati çeken Arınç, “Bir strateji belgesi hazırlamak ve Çocuk Medya İzleme Kurulu oluşturmak istiyoruz. Hedefimiz iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak ve farkındalık oluşturmaktır. Bu toplantıyı da bana bağlı olan kurumlardan Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Çocuk Vakfı ile birlikte yapacağız” dedi.

Okullarda medya okur yazarlığı derslerinin verildiğini, RTÜK ile birlikte televizyonlarda her gün 21.30’da televizyonlarda “İyi uykular çocuklar”, “Haydi çocuklar uykuya”, “Bugünlük televizyon yeter, bütün çocuklara iyi geceler” mesajları yayınladıklarını anlatan Arınç, şunları kaydetti:

“Çocuklar uyurken büyür. Ayrıca akıllı işaretlerle ailelerimizin çocuklarımıza izleteceği yayınlarda dikkatli olmalarına yardımcı oluyoruz. Çocuklarımızın medya bağımlısı değil medyayı bilen doğru kullanan bireyler olmasını istiyoruz. Bugün çocuklarını iyi yetiştirenler, geleceğin sahibi ve kazananı olacaktır.”

Kaynak: Anadolu Ajansı