Taksim Gezi Parkı’nın yıkılıp Topçu Kışlası adıyla AVM’ye dönüştürülmesi projesi için Pazartesi gece geç saatlerde yıkım girişiminde bulunulması üzerine başlayan “Gezi Parkı nöbeti” devam ediyor.

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği ile Taksim Dayanışması üyelerinin yanı sıra parkın yıkılmasına karşı çıkanlardan oluşan aktivistler parkta nöbette. Ağaçların arasında “Gezi Parkı İçin Nöbetteyiz”, “Parkımızı Vermiyoruz” pankartları var. 

Pazartesi gecesi Gezi Parkı’nın Divan Oteli’ne bakan kısmında Asker Ocağı Caddesi boyunca bir dozer parkta yıkıma başlanmıştı. İki ağaç söküldü, Gezi Parkı’nın duvarının bir kısmı yıkıldı. Taksim Gezi Parkı Derneği üyeleri yıkımı engellemeye çalıştı. Yıkım ekibindekiler, yaptıkları işin parkla ilgisi olmadığını, yolu genişlettiklerini söylediler.

Sosyal medyada yapılan çağrıyla Gezi Parkı’na insanların gelmesiyle dozer çekildi. Yaklaşık on beş kişi geceyi, geceyi burada geçirdi.

Bu sabah Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve Ayaspaşa Derneği, İstanbul 2 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na dilekçe vererek gece yapılan yıkımın hukuksuz olduğunu açıkladı.

Dilekçede “Bilime, hukuka, yasalara, koruma ilkelerine aykırı olarak gerçekleştirildiği” vurgulanan yıkımın önlenip, tahribatın giderilmesi konusunda kurul göreve çağrıldı.