ÇHD, İzmir Şakran Çocuk Cezaevi’ndeki çocuklara yoğun işkence, şiddet, cinsel taciz ve tecavüz uygulandığını söyledi, acil eylem çağrısı yaptı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi, İzmir Şakran (Aliağa) Çocuk Cezaevi’nde yaşanan işkence ve onur kırıcı muameleyle ilgili kaygılarını açıkladı. ÇHD Şube Başkanı Nergiz Tuba Aslan, çocuklara cezaevi içinde idari kadro ve gardiyanlar tarafından uygulanan işkence ve kötü muamelenin yoğunlaşarak arttığını dile getirdi.

Süngerli oda, kelepçe, şiddet, işkence

Elde ettikleri bulguları basınla paylaşan Aslan, kendilerine yapılan başvurularda müdürlerin ve gardiyanların çocuklara yoğun şiddet uyguladığının, çocukların gardiyanlarca süngerli odaya alındığının, kameralar kapatıldıktan sonra şiddetli ve yoğun bir şekilde işkence yaşandığını açıkladı. Aslan, süngerli odaya kapatılan çocukların elleri ve ayaklarının plastik kelepçeyle kelepçelendiğini ve işkencenin bu halde sürdüğünü dile getirdi.

‘Aylarca hücrede tutuluyorlar’

“Hortumla dayak” olayının da yaşandığını söyleyen Aslan, “Gardiyanlar ağır dayak ve işkenceden sonra müdürün kararıyla müşahede odası denen, içinde bir yatak, musluk ve tuvalet olan 2-3 metrekarelik hücrelere kapatılmaktadır. Bu hücrelerde günlerce, hatta aylarca bekletilen çocuklar vardır. Çocuklar günde sadece 1 saat havalandırmaya çıkabilmekte, geri kalan 23 saat hücrede geçirmeye zorlanmaktadır” dedi.

Aslan, çocuklardan birinin bir ay önce çamaşır deterjanı içerek intihar etmeye çalıştığını söylediği konuşmasında çocukların başvuru ve şikayet haklarını kullanmalarına da izin verilmediğini sözlerine ekledi.

Kürkçü: ‘Cezaevleri, işkence ve tecavüz evlerine döndü’

BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de Şakran Cezaevi’ndeki işkenceler ile ilgili TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Cinsel taciz ve tecavüzlerin de yaşandığını belirten Kürkçü, “Ne yazık ki cezaevleri çocuklar bakımından işkence ve tecavüz evine dönmüştür. Türkiye ayağa kalkmalı ve çocuklarına sahip çıkmalıdır” dedi.

Kürkçü, konuyla ilgili Adalet Bakanlığı’na başvuru yapacağını da söyledi.

İHD basın açıklaması yapacak

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, Şakran’daki çocuk mahpuslara yönelik işkence ile ilgili “Hapishanelerdeki küçük bedenlerden ellerinizi çekin!” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştireceğini duyurdu. İHD, 29 Mayıs saat 18.00’da Taksim’de açıklama yapacak.