İlaç firmalarının ortak ajansı Bilim Dünyası Medya Merkezi’nin sözcüsü Eric Karran, şirket hissedarlarının isteksizliği dolayısıyla Alzheimer araştırmalarına son verildiğini söyledi.

İlaç firmaları araştırma-geliştirme (ar-ge) çalışmaları için büyük paralar yatırmalarına rağmen bugüne dek yapılan araştırmalarda hayal kırıklığı yaşadıklarını ve istedikleri sonuçları elde edemediklerini açıkladı. Hastalığın seyrini bile yavaşlatmayı başaramadıklarını belirten firmalar geçtiğimiz beş yılda, en az beş farklı tedavide istedikleri verimi alamadıklarını belirtti.

Alzheimer yalnızca İngiltere ‘de 500 bin kişiyi etkisi altına almış durumda, 300 bin kişi ise başka türde bunama yaşıyor. Amnezi, konuşma yeteneğini kaybetme, ani duygu durum değişikliği, ilgisizlik, ruhsal denge bozukluğu ve saldırganlık alzheimerın neden olduğu etkenler arasında.

“Kapitalizm böyle bir şey”

Bilim Dünyası Medya Merkezi’nin sözcüsü Eric Karran bir basın toplantısı düzenleyerek; bir ilaç firmasında 300 bilim adamının nöro-bilim üzerinde çalıştığını belirtti. Karran ilaç firmalarının yol almak istediklerini ama hissedarların buna karşı çıktığını söylüyor. Karran; “Kapitalizm böyle bir şey. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Ancak toplumda buna büyük bir ihtiyaç var” dedi.

Kaynak: Radikal