Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema programında iki gün boyunca çocuk hakları gündeme oturacak. Etkinlikte kısa filmler, yuvarlak masa tartışmaları, Arap ve Yahudi ailelerin ortak okul kurma çabasını ve iki dilli eğitimi anlatan belgesel de yer alıyor.

“Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” programında sıra çocuk haklarına geldi. 21-22 Eylül’de gerçekleşecek iki günlük program Barak & Tomer Heymann’ın Vadinin Üzerindeki Köprü adlı belgesel filminin gösterimiyle başlayacak.

Vadinin Üzerindeki Köprü filminden bir sahne.

Vadinin Üzerindeki Köprü filminden bir sahne.

Film İsrail’de ilk defa Arap ve Yahudi ailelerin bir köyde ortak bir okul kurmasının hikâyesini anlatıyor.

İsrail yapımı belgeselde farklı kimliklere sahip yüz kadar çocuğun birlikte okula gittiği çift dilli bir eğitim süreci farklı boyutlarıyla yansıtılıyor.

Programın ikinci gününde ise çocuklarla ilgili kısa film seçkisi yer alıyor.

Uluslararası Af Örgütü, IKON ve HUMAN işbirliğiyle hazırlanan Çocukların Hakları kısa film serisi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye’nin çocuklarla gerçekleştirdiği Haklı Televizyon Projesi’nin ürünü kısa filmler ve Endam Acar’ın, yine çocukların çalışmalarından hareketle oluşturduğu Benim Ülkem adlı kısa videosu gösterilecek.

Film gösteriminin ardından bir de tartışma var. “Çatışma Ortamında Çocuk Olmak ve Alternatif Yaklaşımlar” başlıklı yuvarlak masa tartışmasına seyirciler ve sivil toplum örgütleri çalışanları katılacak.

Azize Leygara (ÇAÇA), Emin Sarıkaya (Göç Vakfı) ve çatışma ortamının dönüşümüne odaklanarak bellek çalışmaları yürüten Beyrut merkezli sivil toplum kuruluşu Al-jana’dan Moa’taz Dajani’nin konuşmacı olarak katılacağı yuvarlak masa tartışmasında ardıl çeviri yapılacak.

Etkinlikler Sümerbank Yılmaz Güney Salonu’nda yapılacak. Vadinin Üzerindeki Köprü 21 Eylül 2012 Cuma 18.30’da, kısa filmler 22 Eylül Cumartesi saat 14.30’da başlayacak.

Eylül-Kasım arasında düzenlenen Diyarbakır’da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema programı 6-7 Ekim’de Eğitim-Sen ve Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi işbirliğiyle Gençlik ve Eğitim başlığının ele alındığı programla devam edecek.

Kaynak: Bianet