Uyku Vakfı’na göre, ebeveynler uyku sorunu yaşayan çocukları sebebiyle yıllık uykusundan ortalama 200 saat daha az uyuyor.

Uykusuzluk, sadece ebeveynler için sağlıksız bir durum olmakla kalmıyor; aynı zamanda çocuğunuzun problem çözme becerilerine de zarar veriyor.

İşte, uyku problemini çözmeniz için birkaç ipucu:

Adım 1: Bir rutin oluşturun. Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde Uyku Bozuklukları Merkezi Müdürü Jodi Mindell, küçük çocukların her daim bir uyku rutini olması gerektiğini söylüyor. Bir rutinin oluşturulması çocukluk döneminde ve sonrasında sağlıklı uyku alışkanlıklarını büyük ölçüde etkiliyor.

Adım 2: Yatmadan en az 30 dakika önce televizyon ve bilgisayarı kapatın. Mindell, elektronik aletlerin zihni meşgul ettiğini söylüyor.

Adım 3:  Klinik psikolog ve profesör Sheila C. Ribordy, yatmadan önce 30 dakika boyunca yapılan okuma gibi sessiz bir aktivitenin en iyi uyku hazırlığı olduğunu söylüyor .

Adım 4: Konuşma. Gece vakti, bütün endişelerin ortaya çıktığı ve çocukların duygularını en çok paylaştığı zamandır. Uykudan önce, çocuğunuza o gün neler yaptığını sorun ve onunla konuşun.