4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 34. İstanbul Film Festivali, dünya sinemasının yeni örneklerinden ödüllü filmlere, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, yeni keşiflerden başyapıtlara uzanan geniş bir yelpaze ile karşımıza çıkıyor.

Uluslararası çocuk filmi festivallerinde beğeni toplayan ve aile boyu izlenebilecek filmlerin en iyi, en yeni, en sürükleyici, en öğretici olanları ise festivalde çocuk mönüsünde yer alıyor.

Alman sinemacıların çocuklar için yaptıkları kısa canlandırma filmlerini bir araya getiren programdaki filmler, 4 Nisan Cumartesi günü 16.00’da İstanbul Modern’de, 8 Nisan Çarşamba 16.00’da Rexx 2’de, 14 Nisan Salı günü 16.00’da Pera Müzesi’nde gösterilecek.

İşte, film festivalinin çocuklara özel hazırlanan filmleri:

ZIRVA | QUATSCH UND DIE NASENBÄRBANDE

Saçmaköy sıradan bir köydür. O kadar sıradandır ki bütün firmalar yeni çıkan her ürünlerini bu köyün sakinleri üzerinde dener. Fakat sıradanlığı ve ortalamayı tutturabilmek için köydeki tüm dedeleri ve nineleri huzurevine kapatmışlardır! Artık kobay olmak istemeyen Saçmaköy çocukları, uyku ilaçlarıyla büyükleri uyutup yeni bir dünya rekoru kırmaya karar verirler. Sonuçta her şey birbirine girer, havuz da milkşeykle dolar!

18.04.2015
13:30
İst. Modern

19.04.2015, 13:30, Rexx 2


***

WIPLALA

Küçük Johannes’in arkadaşı Wiplala hiç de hayali bir arkadaş değil: Artık on santimlik bir büyücü ne kadar gerçek olabilirse, Wiplala da o kadar gerçek. Wiplala ile Blom ailesinin arkadaşlığı büyücü onları da kendi boyuna indiriverinceye kadar sürüyor! Artık hepsi birer minyatür insan! Aaa, hem de büyünün bozulması meğer olanaksızmış! İşte, her şeyin kocaman olduğu bir dünyada minicik insanların heyecanlı macerası böyle başlıyor. Çok sevilen Hollandalı çocuk romanı yazarı Annie M.G. Schmidt’in kitabından uyarlanan Wiplala, günün birinde mutfak dolabından çıkıp evdeki 9 yaşındaki çocukla karşılaşan ufacık bir adamı anlatan komik bir film.

11.04.2015, 13:30, İst. Modern

12.04.2015, 13:30, Rexx 2

***

RİMOLAR VE ZİMOLAR KASABADA BARIŞ |RIMO AND ZIMO PEACE IN TOWN

Rimo ve Zimo, aralarında ufak bir çöl bulunan ve birbirlerinden çok da uzak olmayan iki şirin kasabadır. Her iki kasabanın sakinleri, karşılıklı nefret ve korku duygularıyla uzun süredir birbirlerinden uzak durmaktadır. Bir gün Rimolu iki sevimli yaramaz Bızdık ve Minnik, macera yaşamak üzere çöle gitmeye karar verirler. Bu sırada, Zimo Ailesi de küçük kızları ve henüz yumurta halindeki Zimo yavrularıyla çölde piknik yapmaktadır. Ailenin piknik eğlencesi yarıda kesilir ve kargaşa sırasında yumurtayı kaybederler. Bu olay, iki kasabanın tarihini değiştirecek bir maceraya yol açar.

12.04.2015, 11:00 ve 13:30, İst. Modern

***

Yeni Alman Canlandırma Sineması

İkinci program ise 3-9 yaş arasındaki çocuklara hitap eden kısa canlandırma filmlerden oluşuyor. Bu filmleri izlerken yetenek, fikir ve teknik becerinin sanatsal ve oyuncaklı filmlere nasıl dönüştüğüne tanık olacak; farklı tarz ve malzemelerin keyfine varıp maceralar ve sürprizlerle dolu sihirli canlandırma dünyasını keşfedeceksiniz!

İkinci Program- Çocuk canlandırma filmleri

04.04.2015, 16:00, İst. Modern

08.04.2015, 16:00, Rexx 2

14.04.2015, 16:00, Pera Müzesi