İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienal’i başladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Bienal’in amacı İstanbul’da yaşayan 3 milyon öğrenciyi çağdaş sanatla buluşturmak. 

Dün başlayan Bienal çerçevesinde sanatçı sunumları, performanslar, video gösterimleri, atölye çalışmaları, panel, söyleşi ve konserler gerçekleştirilecek.

Bienal, kurumsal ortağı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, işbirliğiyle, Beyoğlu’ndan Tuzla’ya, Kadıköy’den Sultanbeyli’ye 39 ilçenin özel ve kamu okullarında öğrenim gören öğrencilerle birlikte Anadolu’dan da çocukların katılımına açık olacak. II.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienal’e iki yıl önce gerçekleştirilen ilkinden farklı olarak, SKYGD (Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği), CİSSTD (Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği), RUSİHAK (Ruh Sağlığında İnsan Hakları), İFSAK (İstanbul Fotoğraf Sinema Amatörleri Derneği) gibi sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle sokakta çalışan, suça bulaşmış, cezaevinde bulunan, cezaevinde doğmak zorunda kalan çocuklar ve özürlüler gibi dezavantajlı grupların katılımı sağlanacak. Ayrıca taşımalı bir organizasyonla binlerce dezavantajlı öğrencinin Bienal’e sanatçı, atölye katılımcısı, gönüllü ve ziyaretçi olarak katılımı organize edeilecek.

Bienal programına şu adresten ulaşılabilir: http://www.cocukgenclikbienal.org/index.html