Amsterdam’da yaşayan An-Sofie Kesteleyn, Kentucky’de 5 yaşındaki bir çocuğun 2 yaşındaki kardeşini tüfeğiyle öldürmesi ile ilgili bir haberi okuduktan yaklaşık bir ay sonra silah sahipleriyle tanışmak için ABD’yi ziyaret etti. Kaza olarak kabul edilen bu ölüm onu oldukça şaşırtmıştı. Bu ona göre, sadece trajik bir hikaye değildi.

“Ebeveynlerin ve çocukların silah sahibi olma konusunda ne düşündüğünü bilmek istedim. Ülkemde silah kültürü olmadığı için bunu anlamak benim açımdan zordu. [Hollanda’da] polis dışında silahı olan tek kişi bulamazsınız. Çocuğunuza silah vermek ona arabanızın anahtarını vermek gibi bir şey.” diyen Kesteleyn Texas’ın klişe olacağını düşünerek projesine Ohio’dan başlamayı tercih etti ve Tennessee, Alabama, Mississippi, Louisiana gibi eyaletleri tek tek gezdi.

Çoğu zaman, projeye devam etmek güçleşti. Birçok kişi silah mülkiyeti hakkında konuşmak istemedi. Üç hafta boyunca yaklaşık 15 kişi çeşitli tüfeklerle çocuklarının fotoğraflanmasına izin verdi. Kesteleyn bu fotoğraf projesinde ayrıca çocukların (zombiler, dinozorlar, ayılar gibi) neye karşı kendilerini savunmak için silah kullanabileceğini ve korktukları şeyleri yazmalarını istedi.