Yeryüzüne Özgürlük Derneği, 1-30 Kasım “Dünya Vegan Ayı” etkinlikleri kapsamında vitamin ve minerallerin hangi bitkisel gıdalarda bulunduğunu gösteren resimli bir tablo yayınladı.

Dernek tarafından Türkçede bir ilk olduğu belirtilen tabloda dünyadaki benzer tablolardan esinlenilmekle birlikle Türkiye`de yaşayan veganların kolay ve ucuza bulabileceği yiyeceklere öncelik verildiği vurgulandı.

Tablodaki bilgiler, sadece veganlara değil, bitkilerin mucizesinden faydalanmak isteyen veya gut hastalığına, kolesterole, kalp-damar hastalıklarına çare arayan herkese hitap ediyor. Mesela, günde 50 gram kabak çekirdeği yemek, magnezyum ve çinko ihtiyacımızın yarısından fazlasını, lif ve protein ihtiyacımızın üçte birini karşılıyor. Gün boyunca yemeklerimize serpiştireceğimiz 10 gram nane, demir ihtiyacımızın yarısını, omega-3 ihtiyacımızın çeyreğini ve kalsiyum ihtiyacımızın beşte birini karşılıyor. Tabloda D vitamini sıkıntısını aşmak için mantarları güneşte kuruttuktan sonra yemek gerektiği gibi ilginç bilgiler de yer alıyor.

Tabloya ulaşmak için tıklayınız:

yeryuzuneozgurluk.wordpress.com