Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, yaptığı açıklamada, Türkiye’de kemik iliği naklinin, hayati önem taşıdığını, bunun için verici sayısının artması gerektiğini söyledi.

Kemik iliğinin, periferik kanda kök hücre verilmesi, kemik iliği ya da gebelerden doğumda alınan kordon kanı şeklinde elde edilebildiğini ifade eden Kapuağası, bağışçıdan anestezi altında ameliyathane ortamında kemik iliğine girildiğini ve kök hücrelerin izole edildiğini dile getirdi. Kapuağası, bağışçının bu yöntemden çekinmesi halinde periferik kandan kök hücre ayrıştırmasını yaptırabileceğini anlatarak, “Vericilere aşı yapılıyor ve aşı sayesinde kemik iliğindeki kök hücrelerin kana geçmesi sağlanıyor” dedi.

Geçen yıl toplam 2 bin 593 nakil yapıldı

“Türkiye’de şu anda toplam 663 hasta kemik iliği nakli için sıra bekliyor, bunlardan 418’i çocuk” açıklamasında bulunan Kapuağası, nakillerin geçmiş yıllara oranla artış gösterdiğine dikkati çekti. Kapuağası, “2012 yılında toplam 2 bin 593 kemik iliği nakli yapıldı. Bundan birkaç yıl önce bu rakamlar, bin 500’lerdeydi” diye konuştu.

Özelikle çocuklarda yapılacak nakillerde “allojenik” nakillerin çok önem arz ettiğini vurgulayan Kapuağası, bir çocuk için kemik iliği nakline ihtiyaç duyulduğunda önce kardeş başta olmak üzere aile bireylerinin tarandığını; bundan olumlu sonuç alınamadığında akraba dışı vericilerin incelendiğini aktardı.

Sürece ilişkin bilgi veren Kapuağası, şunları kaydetti:

“Aileden uygun ilik bulunamadığında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Kemik İliği Bankasına başvurulur. Buraya, kişinin kendisi değil, tedavi olduğu nakil merkezi müracaat ediyor.

Dünya Kemik İliği Bankasındaki vericilere ulaşma imkanı olan bu iki banka sayesinde taramalar gerçekleştirilir. Bu süreç iki ay, üç ay, hatta bir yıl sürebiliyor. Burada, hasta ile bağışçıların doku grupları eşleştiriliyor. Ön eşleştirme yapılıyor ve olumlu sonuç alınması halinde vericilerle iletişim kurularak yüksek çözünürlüklü ileri eşleşme gerçekleştiriliyor. Tam uyumluluk saptanması durumunda da hastaya nakil gerçekleştiriliyor.”

timeturk.com