Önümüzdeki yıl 20. yaşına girecek olan Atlas, kutlama etkinliklerine Yeşil Salon Toplantıları’yla başlıyor. Patrick Holden, Atlas okurları için İstanbul’a geliyor.

Atlas ile Heinrich Böll Stiftung Derneği, Türkiye’de çevreyle ilgili konulara geniş bir açıdan bakarak daha derinlemesine konuşulmasını, tartışılmasını sağlamak için bir dizi toplantı düzenliyor. “Yeşil Salon Toplantıları”nda enerjiden biyoçeşitliliğe, hayvan haklarından ekonomiye kadar birçok konu tanınmış uzmanlar tarafından ele alınacak. Yeşil Salon Toplantıları çevre konularında ayrıntılı ve nitelikli bilgiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yeşil Salon Toplantıları’nın konuşmacıları hayatını doğaya adamış bilim insanları, aktivistler, ekonomistler, yazar ve düşünürler olacak. Türkiye’de ekolojiye ilgi duyan dinleyicilere ve tabii ki Atlas okurlarına çalışmalarını anlatacak, görüşlerini açıklayıp soruları yanıtlayacak.

Yeşil Salon Toplantıları’nın ilki 13 Temmuz 2012 tarihinde,  saat 19:30’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taksim-Gümüşsuyu Kampusu’ndaki Orhan Öcalgiray Konferans Salonu’nda yapılacak. İlk toplantının konuşmacısı Büyük Britanya’da uzun yıllardır organik gıda üretimi yapan, organik tarımla ilgili yazıları ve çalışmalarıyla tanınan Patrick Holden.

Holden, 1973’ten beri çiftçilik yapıyor, o tarihlerde kurduğu organik süt ürünleri üreten mandırası hâlâ faaliyette. Süt konusunda tartışmaların yoğunlaştığı Türkiye’de Holden’in deneyimleri bize farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Soil Association adlı sivil toplum örgütünde 15 yıl boyunca yöneticilik yapan Holden, kısa bir süre önce Sustainable Food Trust (Sürdürülebilir Gıda Birliği) adında, tarım alanında çalışan yeni bir birlik kurdu. Bu defa amaç sürdürülebilir tarım alanında çalışan uluslararası örgütlerin iletişimini arttırmak, işbirliğini geliştirmek. Biyodinamik tarım eğitimine sahip Holden, renkli kişiliğiyle de tanınıyor. Prens Charles’tan organik gıda hareketine yaptığı katkılar nedeniyle övgü alan Patrick Holden eski bir “çiçek çocuk” ve yedi çocuk babası.İngilizce-Türkçe eşzamanlı tercümenin yapılacağı konferansa katılım ücretsiz ve kayıt yaptıran okuyucularımıza öncelik tanınıyor.

Kayıt için 212-249 15 54 numaralı telefondan veya banu.yayla@tr.boell.org adresinden Banu Yayla’ya ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ATLAS 2012 TEMMUZ SAYI / 232
Fotoğraflar: CÜNEYT OĞUZTÜZÜN