testİskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi’nde “Tüp bebek tedavisi” diye bilinen IVF tedavisi gören çiftler için, çocuk sahibi olma şansını internet üzerinden ölçebilecekleri yeni bir hesaplama yöntemi geliştirildi. BBC Türkçe’nin haberine göre uzmanlar söz konusu hesaplama yöntemini IVF tedavisi gören 113 bin kadından alınan verilerden yola çıkarak oluşturdu. İddiaya göre çiftler bu yöntemle tedavilerini planlayabilecekler.

Kadınlarda çocuk sahibi olma şansında en büyük belirleyici faktörün “yaş” olduğu vurgulanan haberde 30 yaşından sonra, çiftlerin bebek sahibi olma şansının azalmaya başladığı ifade ediliyor. IVF tedavisinde başarı şansını ölçen başka faktörler de var ancak bu yöntemle ilk kez altı IVF denemesine kadar tahminler yapılabiliyor ve dondurulmuş embriyoların kullanımı da hesaba katılıyor.

Hesaplama yöntemi ne işe yarıyor?
Yöntem, toplanan yumurta, rahme transfer edilen embriyoların sağlık durumu ve dondurulmak için alınan yumurtaların kalitesine bağlı olarak, ilk IVF tedavisi öncesi ve sonrasındaki şansın tahmin edilmesini sağlıyor. tarafından hazırlanan , Dört yıllık bir çalışma sonucu söz konusu yöntemi hazırlayan Aberdeen Üniversitesi’nden tıbbi istatistik uzmanı David McLernon, bu yöntemin çifterin IVF tedavisine başlayıp başlamama konusundaki kararlarını etkilememesi gerektiğini vurguluyor. “Tedaviye daha bilgilenmiş ve duygusal ve mali açılardan hazırlanmak için” kullanılması önerilen yöntemde kadınların çocuk sahibi olmasını etkileyen kilo, etnik köken, sigara ya da alkol gibi faktörler hesaba katılmıyor.

Habere konu olan hesaplama yöntemine (İngilizce) şu linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC Türkçe