Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda kılık-kıyafet serbestisi getirmesinden sonra medyada toplumdaki sınıf ayrımının okullara yansıyacağı yönündeki tartışma hükümette de karşılık buldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, gazetecilerin sorularını yanıtlarken gerekirse devletin ihtiyacı olan öğrencilere kıyafet verebileceğini söyledi. 

Bakan Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şura Salonu’nda gerçekleştirilen 20. Ulusal Bilim Olimpiyatları, 17. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları ve Bilim Olimpiyatları’nda derece alan öğrencilerin açıklanması ve madalya töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğiyle ilgili de bir gazetecinin, ”Bu uygulama, okullarda bir sınıf ayrımını doğurur mu?” şeklindeki bir sorusunu şöyle yanıtladı:

”Eminim en güzel şekilde tedbirler alınacaktır. Ben şahsen bu konuda hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın, bu yönetmeliğin uygulanması sırasında özellikle kılık kıyafetle ilgili sosyal farklılıkları ortadan kaldıracak bir takım mekanizmaları harekete geçireceklerine inanıyorum. Hem ilköğretimde hem ortaokulda hem liselerde özellikle imkanı olmayan öğrencilerimize senede birkaç defa kıyafet alabilecekleri imkanlar sunulabilir. Bu konuyla ilgili eminim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığımız güzel çalışmalar yapacak. Bir uygulamaya geçsin, bu düşünülen problemlerin hiç birinin olmayacağını düşünüyorum.”