Erkekleri hiçbir zaman anlamadım.

Tek çocuk olan ben, oyuncak bebek evleri ve Disney hikayelerine gömülmüştüm. Ağaçlara bile Barbie’lerden çok bisikletlerden hoşlanan en iyi kız arkadaşımla tırmandım. Anne olduğumda ilk çocuğum bir kızdı. Uçan midillilerle ve Elsa pelerinleriyle çevrelenmiş bir şekilde kızıma yetişkinliğe giden yolda yardımcı olmaya hazırdım.

Daha sonra oğlum ile karşılaşınca, sudan çıkmış balığa döndüm. İçerisinde bulunduğum resim beni endişelendiriyordu. Arkadaşlarıyla bile yeterince uyumlu değildim. Ona bir insan olarak hayatını nasıl şekillendirebileceği konusunda yardım edip edemeyeceğimi bilmiyordum.

Neyse ki sinema vardı; ona hayatı öğretebilmemde önemli bir payı olan şey de hazırladığım film listeleriydi. Bunu daha önce henüz bir erkek arkadaşı yokken kızıma yol göstermesi amacıyla uygulamıştım. Bu liste de hayattaki zorluklara karşı ona yardımcı olabileceğini düşündüğüm filmlerden oluşuyor.

1. Ölü Ozanlar Derneği. Çok klişe ve belki de hepimiz bu filmi izledik. Toplum içerisinde erkeklerin her daim güçlü olması ve futbol üzerine tartışmaya hazır olması beklenir. Fakat, bu ilham verici filmde, gençler hayalperest ve romantik olmaya teşvik ediliyor. Byron ile aşık oluyor, Whitman ile isyan ediyorlar. Robin Williams’ın karakterinin de şiirsel bir şekilde dile getirdiği üzere, “Şiir, güzellik, romantizm, aşk – işte biz bunlar uğruna hayatta kalıyoruz.”

2. Karate Kid / Karateci Çocuk. Oğlumun bu filmi görmesi için sabırsızlanıyorum. O, sayın Miyagi’den dersler çıkarabilir: Bu film ile onurlu bir şekilde nasıl mücadele edildiğini öğrenebilir.

3. Say Anything / Bir şey söyle. Lloyd Dobler mükemmel bir insan. Dostlarını korur, en önemlisi de, Peter Gabriel’e ölümsüzlük bahşeder. En iyi arkadaşı Lili Taylor’ın ona tavsiyesi gibi: “Dünya adamlarla dolu. Ama sen insan ol.”

4. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin. Vikingler hakkında bildiğiniz her şeyi unutun. Anlaşılan, onlar aynı zamanda uzman ejderha avcılarıymış. Biz her zaman çocuklarımızı dövüşmek için değil, daha iyi bir çözüm yolu bulmaları için teşvik ediyoruz. Isteksiz katil Hiccup/ Hıçkırık sadece “düşmanı” ile arkadaş olup günü kurtarmıyor, aynı zamanda kendi şartlarında bir kahraman bile olabiliyor. Bu muhteşem bir ders niteliğinde.

5. Stand by Me / Benimle Kal. Bu film, uygulamalı hayat dersleri ile dolu. Ama en önemlisi, çocukluk masumiyetinden yetişkinliğe giden yolun ne denli karmaşık olduğunu bize hatırlatması. Yolculuğumuzda bizimle birlikte olanlar yollarımız ayrılsa da her daim bizim bir parçamız olacaktır, diyerek hayatımıza giren her bir bireyin değerini anlamamızı sağlıyor.

6. Star Wars. Çocuğunuza iyi bir yol arkadaşıyla her şeyi başarabileceğini gösterebilir.

7. Yüzüklerin Efendisi. Bu üçleme, hiç tahmin etmediğiniz birinin bile bir fark yaratabileceğini kanıtlar.

8. Boyz n the Hood / Artık çocuk değiller. Arkadaşlığın önemini anlatan bu film çocuğunuza gerçek arkadaşlık konusunda ipuçları verecektir.

9. Hababam Rock / School of Rock. Dostluk, sevgi, sorumluluk. Evet, bu hayat dersleri önemlidir. Oğlum Led Zeppelin veya AC/DC’yi takdir etmeyi öğrenmezse kendimi başarısız bir insan olarak göreceğim. Jack Black ve onun minyatür rock grubu çocuğunuza önemli bir ders verecektir.

10. Good Will Hunting / Can Dostum. Aşk. Grafik teorisi. Hollywood’un değindiği yakın iki erkek arkadaş mevzuu. Bu film, yeteneğine sahip olduğunuz her şeye ulaşabilmenizle ilgili. Aşkta, işte ve hayatınızın her alanında.

***

Erkek çocuklarını hiç anlayamadım ama en azından uzmanlardan yardım aldım. Çünkü günün sonunda, patlamış bir kova mısırın ve Robin Williams’ın ölümsüz sözlerinin çözemeyeceği hiçbir şey yok:

“Anı yaşayın, çocuklar. Hayatlarınızı sıra dışı hale getirin.”


huffingtonpost.com