Netmums tarafından elbette internet aleminde yapılan bir araştırmaya göre ergenliğin en zor yaşı 13. Üstelik zorluk yalnızca ebeveynler için geçerli değil. Asıl ergenler için zor 13 yaş, çünkü tam da çocukluktan çıkıp erişkinliğe doğru adım attıkları, dolayısıyla kafalarının en karışık olduğu döneme karşılık geliyor. Miranda Smith, Netmums‘ın yaptığı araştırmadan yola çıkarak için 13 yaş ergenleri için bir hayatta kalma kılavuzu hazırlamış… İlginize sunuyoruz…

1. Facebook’ta yayınladığınız fotoğraflara dikkat edin. Elinizde şişeyle fotoğraflar çektirmeye kalkışmayın. Hele o fotoğrafın yanına “akşamdan kalmayım” gibi cümleler hiç yazmayın. Kimse bunun “şık” bir hareket olduğunu düşünmediği gibi, yaşıtlarınız da pek hoşlanmıyor.

2. 13 yaşınıza geldiğinizde büyüdüğünüz hissiniz, 12 yaşınızın yaklaşık üç katı kadar artmış olur. Sormayın bunun mantıkla açıklanır bir tarafı yok. Ama bununla ilgili bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haber 13 yaşındaki tek insan siz değilsiniz. İyi haber, anneniz ve babanız da bir zamanlar 13 yaşındalardı. Bu konuda biraz düşünerek elverişli bir takım pozisyonlar yaratabilirsiniz.

3. Çok zor olacak, ama telefonunuzu 7/24 açık tutmayın. Hele uzun telefon görüşmeleri hiç yapmayın. Anne ve babanızın ilgisini üzerine çekmenin alemi yok değil mi ama?

4. 13 yaş karşı cinse olan ilginizin de artmaya başladığı dönem. Ama kara sevdaya düşmek için de çok erken.

5. İç çamaşırlarınızla çekilmiş fotoğraflarınızı kimseye göndermeyin. Ortalıkta dolaşmalarını istemezsiniz. Pişman olduğunuzda iş işten geçmiş olabilir.

6. Kimi arkadaşlarınız size sıkıcı gelmeye başlayacak. Çabuk sinirleneceksiniz. Bir çoğu hormonlarınız yüzünden. Bunu bilin ve insanları kolayca kırmayın. Onlara hakaret etmeyin. Hele sosyal medya aracılığıyla olumsuz duygularınızı bir çırpıda söylemeyin. Sosyal medya, adı üstünde sosyal bir medya. Herkesin her düşündüğünüzü bilmenize gerek yok. Çünkü nasılsa değişecekler.

7. Birkaç ay önce bedeniniz hiç ilginizi çekmiyordu. Şimdi ise her dakika dikkatinizi çekecek bir şeyler oluyor. Elbette bedeniniz önemli. Ama şu anda düşündüğünüz kadar da önemli değil. Üstünde fazla durmamaya çalışın.

8. Sık sık bir Cumartesi gününü geçirmenin en iyi yolunun öğlene kadar yataktan çıkmamak olduğunu düşünüeceksiniz. Ancak ne zaman böyle yapsanız aileden birileri endişe dolu sorularla kafanızı şişirecek. Bir şeyler isteyecek, sizi hayata karışmaya ikna etmeye uğraşacaklar. Böyle önerilerle karşılaştığınızda beş kez “tamam yapacağım” diye cevap verin. Altıncı kez gene sorulmuşsa yapın.

9. 13 yaş grubu arkadaşlarıyla en çok kavga eden gruptur. Bir yıl sonra bu kavgaların birçoğunu hatırlamayacaksınız bile. Ama ne kadar mutsuz olduğunuz hep aklınızda kalacak. Kavgadan, dövüşten uzak durun.

10. 14’üncü yaş gününüzü planlamaya başlayın 13 yaşına girdiğiniz gün, ya da aklınıza gelir gelmez. Çünkü sahiden kutlamaya değer.

Kaynak: The Guardian