Mexico City’nin güneyinde bir kasabada, fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya gelen Frida Kahlo,  6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen doğum tarihini, Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmişti.

Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci sonucunda bir bacağı engelli kalmış, 19 yaşında geçirdiği bir trafik kazasıyla da bütün hayatı değişmiş olan Kahlo’nun sanatında engelli olma durumu, doğurganlık, etnik köken, toplumsal cinsiyet, romantizm, aşk ve komünizm temaları uzun yıllar egemendi. Yaşadığı çoğu sıkıntı Kahlo’nun çalışmalarına da yansıdı ve ilginç bir kişilik oluşturmasına sebep oldu.

Frida’nın fotoğrafçı babası Guillermo da kızı kadar zor bir karakterdi. Carl Wilhelm Kahlo olarak Almanya’da doğan baba, Meksika’da “Wilhelm” adı yerine “Guillermo”yu kullanmaya başladı. Babasının Frida’nın annesiyle evlenmeden evvel, üçüncü çocuğunu doğururken ölen ilk eşinden iki kızı vardı. Buna rağmen, Frida göreli rahat bir evde büyüdü ve ailesiyle ilişkileri mütemadiyen iyiydi. Babası onu her daim destekledi, fotoğraflarını çekti, bir aile fotoğrafında erkek kıyafetleri ile poz vermesine bile izin verdi.

İşte, babası Guillermo’nun gözünden Frida:

1909, Frida iki yaşında.

1911, Frida dört yaşında.

1912, Frida beş yaşında.

Frida (sağda) 12 yaşında, kız kardeşi Cristina (solda), en iyi arkadaşı, Isabel Campos, 1919

Frida erkek kıyafetleri içerisinde, kız kardeşleri Adriana, Christina ve kuzenleri Carmen, Carlos Verasa, 1926

Frida 18 yaşında, 1926