Florida’da yaşayan Joan Maberry’nin kuşlar ve çocuklarla ilgili harika bir fikri var. İsterseniz bu fikrin nasıl geliştiğini Maberry’nin hikayesini dinleyerek öğrenelim.

“Çocuklara keşfetmeleri için yepyeni bir dünyanın kapılarını araladık.”

Bu ifade, otizmli çocuklar için çok anlamlı. Joan Maberry çocukların nasıl tepki vereceğini görmek için çevreye kuş yemlikleri yerleştiriyor. Maberry, otizmli çocukların yemlikteki kuşları izlemekten büyük keyif aldıklarını ve bunun daha önce hiç yapmadıkları eşsiz bir deneyim olduğunu ifade ediyor: “Çocuklar gözlemleri sırasında kendi küçük dünyalarından çıkmıyor ama kendi dünyalarının dışında olup bitenleri de görebiliyor.”

“Örneğin, bir koridorda yürüyoruz ve çocuklardan birinin ‘Ah bak! Orada bir Alakarga var’ diye heyecanla bağırdığını duyabiliyoruz. Kuşları tanımaya başlıyorlar. Kuşlara, böceklere ve hatta birbirlerine bakmak için dürbün kullanıyorlar.” diyor Cheryl Stansell. Bu süreçte, çocuklar, Alaycı kuşlarına, Mavi Alakargalara, serçelere, sığırcıklara, kargalara, çam ötleğenlerine, ağaçkakanlara ve kızılca şahinlere ev sahipliği yapan farklı bir dünyaya konuk oluyor.

“Sadece otizmli çocukların değil, okuldaki bütün öğrencilerin de istifade edebileceği bu doğal yaşam alanı çocukların kaynaşmasını sağlayan önemli bir rol üstleniyor.”

“Onlar her gün farklı bir tür ile karşılaşıyor. Normalde her gün gördükleri, yanlarından geçtikleri halde fark etmedikleri şeyleri fark ediyorlar. Bu, öyle umut verici bir deneyim ki, çocukların heyecanı ve mutluluğu beni her geçen gün daha çok şaşırtıyor.” diye ekliyor projenin yaratıcısı Maberry.

Yerel işletmelerin de desteklediği projeye Wal-Mart 500 dolar ile katıldı. Daha fazla kuş türünü çekmek için bölgeye farklı çiçekler ve ağaçlar dikildi.