24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında dördüncü kez düzenlenecek Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye ve dünya sinemasından dikkat çekici örneklerle sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken çocukları unutmuyor. Gösterimlerin tümünün ücretsiz gerçekleşeceği festivale Goethe-Institut Ankara ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yapıyor.

Gösterim takvimi için tıklayınız.

Kuzular Firarda, Birleşik Krallık, 2015, 85’

Yönetmenliğini Mark Burton ve Richard Starzak’ın üstlendiği Kuzular Firarda, 2016 Toronto Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film dalında ödüllendirildi.

Koyun Shaun ve çiftlikteki arkadaşlarının girdiği çılgın maceraları izliyoruz: Shaun’un yaramazlıkları kazara çiftçinin kaybolmasına yol açınca, Shaun, Bitzer ve sürünün geri kalanı büyük şehirde çiftçiyi kurtarma peşinde maceradan maceraya koşuyorlar.

Küçük Prens, Fransa, 2015, 108’

Sahra çölüne düşen bir pilot, gök taşındaki evinden yer yüzüne inmiş bir prens olduğunu söyleyen küçük bir çocuk ile karşılaşır. Pilot uçağını tamir ederken, Küçük Prens ona evi, çevredeki diğer gök taşları ve oraların ahmak sakinlerine dair hikayeler anlatıyor. Film, Antoine de Saint-Exupéry’nin 1943 yılında yazdığı ve bir klasik haline gelen aynı isimli romandan uyarlandı ve ilk gösterimi geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde yapıldı. 2016 César Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film dalında ödüllendirildi.

Minik Kuş, Fransa Belçika, 2015, 90’

Yönetmenliğini, Wes Anderson ve Tim Burton gibi yönetmenlerle çalışmış olan Christian De Vita’nın üstlendiği Minik Kuş, bir kahramanın öyküsü. Gus, yuvasını hiç terk etmemiş, yalnız ve çaresizce aile arayan minik bir kuştur. Ancak, Afrika’ya yaptıkları göçte kendisini sürünün lideri olarak bulur ve her şey değişir.

Sevimli Ejderha: Kokonat, Almanya, 2014, 83’

Kokonat ve Oskar, Ejderha Adası’nda yaşayan, dışlanmış iki arkadaştır. Kokonat uçabilmesi gerektiği halde uçamaz, arkadaşı Oskar ise doğası gereği etoburdur fakat vejeteryan olmayı seçmiştir. Kirpi Matilda ile birlikte göz alıcı bir maceraya atıldıklarında, birbirinden çok farklı, çeşit çeşit ejderhayla tanışırlar.