Ocak ayında erkekler 18 kadın, üç çocuk ve üç erkek öldürdü; 11 kadına tecavüz etti; 20 kadına şiddet uyguladı; 15 kadını taciz etti.

En çok şiddet Kocaeli ve İstanbul’da yaşandı.

İki kadın çıkardıkları koruma tedbir kararına rağmen öldürüldü, ikisi yaralandı. Kocasının baskıları üzerine çıkarttığı tedbir kararını geri çeken bir kadın çocuğuyla birlikte öldürüldü.

Erkekler Aralık 2012’de 12 kadın öldürdü, 14 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 17 kadını yaraladı, 15 kadını taciz etti. Aralıkta en çok şiddet İstanbul’da yaşandı. Üç kadın uzaklaştırma kararı ve polise verdikleri şikayet dilekçelerine rağmen öldürüldü. Bir kadın uzaklaştırma kararına rağmen şiddet gördü, biri sığınma evinde dövüldü.

2012’de 165 kadın, 14 çocuk, üç bebek ve 15 erkek öldürdü

Cinayet

Bir kadın çağrı üzerine koruma tedbiri, bir kadın ise panik butonuna rağmen kocaları tarafından öldürüldü. Bir kadın ve kızı ise, koca hakkında çıkarılan tedbir kararlarını kaldırtmasının ardından öldürüldü.

Ocakta kadınları en çok kocaları öldürdü. On kadını kocaları (üçü kocasından ayrı yaşıyordu, birinin boşanma davası sürüyordu), birini eski kocası, üçünü sevgilileri, birini babası, birini damadı, birini oğlu öldürdü. İstanbul’da yaşanan ABD’li turist Sarai Sierra cinayetinin ise faili hala meçhul.

En çok kullanılan cinayet aleti ateşli silahlar oldu. Dört kadın tabancayla, ikisi av tüfeğiyle, altısı bıçakla, üçü boğularak, üçü darp edilerek öldürüldü.

Cinayetlerin ardından üç erkek intihar etti, biri intihara teşebbüs etti, ikisi ise teslim oldu.

En çok kadın katli Kocaeli’de yaşandı. Cinayetlerin yaşandığı iller Adana, Ankara, Antep, Aydın, Denizli, İstanbul (2), İzmir, Kocaeli (3), Konya, Malatya, Samsun, Uşak ve Van.

Öldüren erkeklerin yaşı 14 ila 70, öldürülen kadınların yaşı 25 ila 60 arasında değişiyor.

Tecavüz

Yedi kadın tanımadıkları erkeklerin, ikisi arkadaşlarının, biri spor hocasının, biri sevgilisinin tecavüzüne uğradı.

Tecavüzlerden beşi kadınların alıkonuldukları mekanlarda, üçü kadınların kendi evlerinde, ikisi arabada gerçekleşti. Bir kadın ise kocası tarafından fuhşa zorlandı.

Ocak ayında yaşanan tecavüz vakalarında 17 erkek tutuklandı, sekiz erkek hakkında soruşturma başlatıldı, üçü ise savcılık ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmaz üzere serbest bırakıldı. İki tecavüz vakasının failleri bulunamadı.

Tecavüzlerin yaşandığı iller Afyon, Aydın, Edirne, Erzurum, Konya, Nevşehir, Sakarya ve Samsun.

Şiddet – yaralama

Şiddet gören kadınlardan biri kocası hakkında uzaklaştırma kararı çıkartmış, biri şikayette bulunmuş, biri çağrılı koruma tedbiri çıkartmıştı. Bir kadın ise kocasının tehdidi üzerine koruma kararını kaldırttı ancak saldırgan tavırların sürmesi üzerine tekrar koruma tedbiri için başvurdu.

Ocakta kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü. Dokuz kadını kocaları, üçünü eski kocaları, ikisini oğulları, birini sevgilisi, birini kayınpederi, üçünü ise tanımadıkları erkekler yaraladı.

15 kadın darp edildi, beş kadın bıçakla yaralandı. Bıçaklama vakalarının üçü, darp vakalarının beşi sokakta yaşandı.

En az yedi kadın ve karısını darp ederken kalp krizi geçiren bir erkek hastaneye kaldırıldı. Karılarını darp eden ve/veya hakkındaki tedbir kararını ihlal eden dört erkek gözaltına alındı, biri tutuklandı.

Ocakta şiddet uygulayan erkeklerin yaşı 15 ila 67, şiddet gören kadınların yaşı 21 ila 87 arasında değişiyor.

En çok şiddet Trabzon’da yaşandı. Erkek şiddetinin yaşandığı iller Adana, Aksaray (2), Bursa, İstanbul (3), İzmir (2), Kocaeli, Konya (3), Manisa, Sakarya, Samsun ve Trabzon (4).

Taciz

Bir kız çocuğu, tecavüzün ardından koruma altına alındığı devlet yurdunda tecavüzcüsünün, bir kadın tecavüzün ardından kaldırıldığı hastanede hastabakıcıların, bir kadın koruma tedbir kararı çıkarttığı kocasının tacizine uğradı. Bir kadın ise daha önce hakkında şikayette bulunduğu tacizcisi tarafından silahla rehin alındı.

Sekiz kadın tanımadıkları erkekler, iki kadın eski kocaları, biri akrabası olan bir erkek, biri hastabakıcılar, biri iş arkadaşı, biri öğretmeni, biri tecavüzcüsü tarafından taciz edildi.

Tacizlerin altısı sokakta, ikisi evde, üçü toplu taşıma araçlarında, biri hastanede, biri devlet yurdunda, biri işyerinde, biri ise telefon aracılığıyla yaşandı.

Yılbaşı kutlamaları sırasında ise 103 tacizci gözaltına alındı, 16’sı hakkında işlem yapıldı. Diğer taciz vakalarında beş erkek gözaltına alındı, biri tutuklandı.

Bir kadın tacizcisine direnince darp edildi, hastaneye kaldırıldı. Bir tacizci polis tarafından yakalanınca bileklerini kesti.

Ocak’ta tacizcilerin yaşları 22 ila 64, taciz edilen kadın/kız çocuklarının yaşları 15 ila 34 arasında değişti.

Taciz vakalarının yaşandığı iller Adana, Bursa (2), İstanbul (2), İzmir, Karabük, Kocaeli (4), Konya, Samsun ve Trabzon (2).

Bölgelere göre

Ocak’ta 23 ilde 56 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı. En çok şiddet, her ay olduğu gibi yine Marmara Bölgesi’nde gerçekleşti.

56 vakadan 20’si Marmara, 11’i Karadeniz, 10’u Ege, sekizi İç Anadolu, üçü Akdeniz, üçü Doğu Anadolu, biri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşandı.

Ocakta en çok şiddetin yaşandığı il Kocaeli oldu.

Şiddetin doğurduğu şiddet

Ocak’ta yedi ilde erkek şiddeti, başka şiddet eylemlerini getirdi.

Bir kız çocuğu tecavüzcüsünü silahla öldürdü, bir kadın şiddet gördüğü kocasını bıçaklayarak öldürdü.

Üç erkek, yakınları olan kadınlara cinsel tacizde bulunan iki erkeği öldürdü. Bir erkek karısına ve annesine şiddet uygulayan oğlunu, ikisi kız kardeşine şiddet uygulayan erkekleri öldürdü.

Şiddetten doğan şiddet vakaları Adana, Ankara, Osmaniye, Rize, Samsun, Tokat ve Van’da yaşandı.

kaynak: bianet