14 yaşındaki lise öğrencisi Ö.C., geçtiğimiz Mayıs ayında aralarında iki emniyet mensubunun da bulunduğu 34 kişi tarafından cinsel istismara uğramasıyla ilgili davanın ikinci duruşması dün Sakarya Adliyesi’nde görüldü. 3 tutuklu çocuk sanığın da tahliye edilmesiyle, dava tutuklu sanık kalmamış oldu.

Ö.C.‘nin avukatı Harika Günay Karataş, “Bu davada sanki benim müvekkilim suçlu, diğerleri ise mağdurmuş gibi gösteriliyor. İl dışına gönderildi, ailesinden koparıldı, benimle görüşmeleri kısıtlandı. Herkesten uzak vasat bir okulda eğitim almaya çalışıyor. Asıl cezayı ona verdiler. Sorun tecavüz ve taciz davalarında neden tutuksuzluğun esas olduğu. Bu kişiler hırsızlıktan yargılansaydı, tutuklu yargılanacaklardı, ama taciz ve tecavüz olunca tutuksuz yargılama çıkıyor” dedi.

Duruşma öncesinde  Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi üyeleri ile Sakarya ve Kocaeli Kadın Platformu ve  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Kadın Kolları’ üyeleri, duruşmanın görüleceği Sakarya Adliyesi’nin önünde eylem yaptı. Yaklaşık 50 kişilik grup, pankart açarak sloganlar attı ve adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

Kadınlar, “Beraat değil en ağır ceza”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Susma haykır, tecavüze hayır”, sloganları attı. “İki harfli bir yaşam istemiyoruz” pankartı dikkat çekti.

Çağdaş Hukukçular Derneği Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Müşir Deliduman, duruşma öncesi adliye önünde yaptığı konuşmada davada sanık olarak yer alan suça sürüklenen çocukların yetişkinlerle birlikte yargılanmasının yanlış olduğunu, hem çocukların güvenliği açısından hem de Sakarya’da uzman çocuk mahkemesi olmadığı için davanın başka bir mahkemeye taşınması gerektiğini söyledi. “Sanık polisler hakkında etkin soruşturma yürütülmedi. Suç mağduru çocuğa kimse sahip çıkmıyor. Biz bu davanın takipçisi olacağız” dedi.

İHD Sakarya Şubesi Başkanı Nesrin Gümüş de basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“N.Ç. davasında utanmazlık, Fethiye davasındaki pervasızlık, Hüseyin Üzmez davasındaki aymazlık Sakarya’da yaşanmasın diye Sakarya İHD olarak Ö.C. davasının takipçisiyiz ve yine ‘tecavüzü aklayan yargı istemiyoruz’ diyoruz.

“Bizler yerini bulmayan adaletin çetelesini tutmaktan bıktık. Artık yeter, adalet arayan kadınların sesi duyulsun, yeni bir utanç kararına imza atılmasın! Tüm kadınları davayı takip etmeye, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: Baskahaber.com