İstanbul Tophane’de bulunan Depo’da fotoğraf, video ve metinlerden oluşan “Gezi: Başlangıç” sergisi açılıyor.

Özlem Yılmaz’ın tasarımını yaptığı sergide Nar Photos, Şahan Nuhoğlu, Ahmet Şık, Nazım Serhat Fırat’ın fotoğrafları, Açık Radyo, Simon Art’ın ses kolajları ve Videoccupy’un videoları yer alıyor. Serginin metinleri ise Merve Erol tarafından hazırlandı.

“Gezi Direnişi’nin sebepleri, sonuçları, anlamı üstüne daha çok şey söylenecektir, 15-20 günde biriken milyonlarca hikâyeyle birlikte. Bu sergi, Gezi Parkı’na dozerlerin girdiği andan parktaki kitlenin polis zoruyla sürüldüğü güne kadar olup bitenleri kuş bakışı kayda geçirmekten başka bir şey yapmıyor. Ama zaten hakikat de bu basit, yaşanmış gerçeklikte yatıyor.

“Yakın tarihimizin en uzun yazı bittiğine, yeni bir sonbahar / kış sezonuna hazırlandığımıza göre, yaşadıklarımızı gözden geçirmenin de zamanı. “Gezi: Başlangıç” olguları nakletmekle yetinen, herkesin kendini içine yerleştirebileceği bir hatırlatma çabası, Gezi’yi uzaktan takip eden İstanbul ziyaretçileri için de giriş niteliğinde bir deneme.”

Serginin açılışı 7 Eylül saat 18.30’da. Gezi: Başlangıç Sergisi 7 Eylül ile 29 Eylül tarihleri arasında eski tütün deposunda bulunan Depo’da gezilebilir.

bianet