Pek çok toplumda, evlilik iki insanın birlikte kuracakları hayatın başlangıcı olarak kutlanır ve kutsanır. Ne var ki dünya üzerindeki milyonlarca kız için evlilik, kutlanan ve kutsanan bir hal olmanın ötesinde tam bir kabusa dönüşüyor. Çünkü henüz onlu yaşlarını sürmekte olan kız çocukları aileleri tarafından evlendiriliyor.

Çocuk gelinler pek çok problemle yüzyüzeler. İlk akla gelen çocukluklarını yaşayaşamadan bir ailenin sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalmaları. Ancak daha da önemlisi pek çoğu sağlıklarını yitiriyorlar. Ve sadece kocalarının değil, ailenin tüm üyelerinin baskı ve şiddet uygulamalarına karşı kendilerini koruyamadıkları için her anlamda istismar ediliyorlar. Birçoğu ise doğum yaparken hayatlarını kaybediyor.

Dünya üzerinde 18 yaşından küçük 51 milyon kız çocuğunun evli olduğu biliniyor. Birçok ülkede uluslararası anlaşmalar yoluyla yapılan yasal düzenlemeler de çocuk gelinlerinin sayısının artmasına engel olamıyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde çocuk gelinlerinin sayısının 100 milyonu bulabileceği söyleniyor.

 

40 yaşındaki Faiz Muhammed, 11 yaşındaki Ghulam’la evlilik töreninde. Afganistan’ın Ghor eyaletinde bir köyde gerçekleşiyor “düğün”. Ghulam kendisine ne hissettiği sorulduğunda cevap veriyor: “Bu adamı tanımıyorum. Ne hissetmemi bekliyordunuz ki?”

45 yaşındaki Muhammed Fazal, 29 yaşındaki ilk eşi Zalayha ve 13 yaşındaki ikinci eşi Majabin’le birlikte. Afganistan’ın Mezar-i Şerif eyaletinde yaşıyorlar. Fazal, Majabin’i kumarda kazanmış. Altı aydır evliler.

15 yaşındaki Marzia, 9 yaşındayken evlenmiş. Kendisini yakarak intihar etmeye kalkışmış. Çünkü temizlik yaparken evdeki televizyonu düşürüp kırmış ve koca şiddetine maruz kalmaktansa ölmeyi tercih etmiş.

Sumeenai, 15 yaşında. 16 yaşındaki damatla evlilik töreninde. Nepal’de, Kagati adında bir köyde yaşıyorlar. Bu ülkede dini inanışlar nedeniyle kız çocukları 8-10 yaşlarında evlendiriliyorlar.

Rahip Addisu Abebe, yeni karısı Destaye’yle dünya evine girmeyi bekliyor. Destaye 11 yaşında. Düğünün gerçekleştiği ülke Etyopya. Gondar adlı tutucu derecede Ortodoks Hrıstiyan bir kasabada yaşıyorlar.

Yekaba 15 yaşında. Akrabaları tarafından hastaneye getirilmiş. Sebebi ise doğum yaptıktan üç gün sonra tarlada çalışmaya başlamış olması. Ülke, Etyopya…

Kaynak: viiphoto.com