1. Çocuklarınıza her gün banyo yaptırmak.

Çamur içerisinde yuvarlanmadıkları sürece çocukların her gün banyo yapmaları gerekmez. Yaz aylarında her gün kum, ter ve güneş kremi nedeniyle duş almalarında bir sakınca olmasa da kışın bu durum sadece cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Haftada iki kere banyo yaptırılması yeterlidir.

2. Uyumadan önce rutin oluşturmak.

Herkes bana yatmadan önce bir rutin oluşturmam gerektiğini anlattı. Banyo, bebek masajı, emzirirken loş ışıklar gibi. Şu aralar, bunun yerine 4 yaşındaki kızımla daha eğlenceli şeyler yapıyoruz: 1) Bir şarkı söylüyoruz. 2) Üç kitap okuyuruz. 3) Freight Train Boogie dinliyoruz. 4) dans ediyoruz. 5) Babasıyla birlikte uydurduğu ve benim her daim yaralı olduğum bir oyun oynuyoruz. 6) kardeşiyle birlikte gece güreşi yapıyor. 7) diş fırçalıyoruz. 8 ) Bir battaniyeye sarılarak yuvarlandığı “börek” adlı oyunu oynuyoruz. 9) Dua ediyoruz. 10) Belirli bir sırayla iyi geceler öpücüğü veriyor. 11) su içiyor. 12) İşiyor. 13) Su içiyor.

3. Çocuklarımı sebze yemeye zorlamak.

İlk çocuğumu yemeğinden belirli bir sayıda lokma yemesi için zorlamıştık. Bu, sadece bizim çatalın üzerindeki yemek miktarının ne kadar olacağı konusunda tartışmalar ve pazarlıklar yapmamıza yol açtı. İkinci çocuğumda daha huzurlu bir ortam hakimdi. Oğlum, bir gece masada oturdu, ne yaptığıma baktı ve dedi ki, “Bu bir kafa gibi görünüyor.” Yani evet, belki muhteşem görünmüyor ama onunla brokoli yüzünden kavga etmeyeceğim.

4. Mükemmel temiz bir eve sahip olmak.

Bir arkadaşım geçenlerde “Keşke anneliğin gerçekten sadece temizlikçi kadına dönüşmek olduğunu bilseydim.” dedi. Bu doğru. Günde dört kez mutfağı temizliyorum. Sürekli yerden çorap topluyorum. Ama şimdi – temizlik yapmaktan nefret ettiğim için bunları kısmen yapmaya başladım. Toz alarak ve evi süpürerek ev temizliğinde bana yardım etmelerini, giysilerini, oyuncaklarını toplamalarını istedim. Böylece küçük çabalarla evin temiz tutulabileceğini öğreneceklerdi.

5. Bir aziz sabrına sahip olmak.

Öfkemi kontrol etmeyi çok denedim. Ama bazen, çocuğum tekrar tekrar müzik kutusundaki aynı şarkıyı açıyor, telefon çalıyor ve ben bulamıyorum, yemek yanıyor, diğer çocuğum zorlukla duyulabilir bir sesle sorular soruyor. Ve sonra öfkemi kaybediyorum. Sabırlı anne olmak çocuklar için iyi bir şey değil, zaten dünya da çok fazla sabırlı değil.

6. Bütün hafta sonunu çocuklarımla geçirmek.

Hayır. Ben evde yalnız kalmayı özledim. Yarım gün politikası uygulamaya başladık; haftada bir kez, 08:00’dan öğlene kadar bunu uyguluyoruz. Çocuk, iş ve sorumluluklar yok. Eşim çocukları dışarı çıkartıyor ve evde yalnız başıma kalabiliyorum.