Elektrik israfı yalnız bütçenize değil, doğaya da zarar veriyor. Bir ebeveyn olarak çocuklara bu mevzuyu öğretmekse zaman ve enerji tüketebiliyor. Şöyle şeyler deneyebilirsiniz:

Rol modeli olun

Siz girip çıktığınız odaların lambalarını kapatmayı unutursanız çocuklar haydi haydi unutur. O yüzden elinizden geldiğince bu detayı unutmamaya çalışın. Ayrıca çocuklarınız için elektrik düğmelerinin yanına ışığı kapatmalarını hatırlayacakları küçük, oyunlu notlar ya da resimler yerleştirebilirsiniz. Bu, sizin hatırlamanızı da kolaylaştırır.

Oyunlar ve televizyon

İki büyük elektrik kullanım alanı daha. Çocuklar kullanmadıkları zaman bile bu aletlerin açık kalmasını isteyebiliyorlar. Bütün bunlardan kurtulmak için en iyi düzenek video oyunlarını eve zaten sokmamak, televizyonu da ancak belirli saatler arasında seyrettirmek. Ama bu kadar katı olmak istemiyorsanız, oturup çocuğunuza elektriğin nasıl üretildiğini, onu fazla harcamanın ne demek olduğunu etraflıca anlatın.

Çevreci aile

Enerji tasarrufunun ne kadar mühim olduğunu biliyorsunuz. Bilmiyorsanız hemen ilgili kaynaklara başvurup öğrenin. Çünkü doğurup büyüttüğünüz çocuğun gelecekte büyük bir çevre felaketinin orta yerinde yaşamasını istemezsiniz muhtemelen. Ailenin tüm bireylerinde bu hassasiyeti yaratabilirseniz, çocuklarınız da size uyum sağlayacaklardır. Ancak hassasiyet yaratmak derken sakın olan aşırı disiplini anlamayın. Çocuğunuzun doğa ve tasarruf kelimelerinden nefret etmesini istemiyorsanız bütün bu süreci bir oyuna ve eğlenceye dönüşün. Çocuğunuz çevre hassasiyetiyle, sizinle ve kendisiyle gurur duysun

Ödüller

Gurur demişken… Çocuğunuza ailenin enerji tasarrufuna katkıda bulunması karşılığında küçük şehir gezileri, piknik vs. gibi ödüller verebilir böylece motivasyonu artırabilirsiniz.

Kaynak: NatureMom